Dietetika TCM sa nerovná diete západného typu

 Západná forma dietetiky sa väčšinou zaoberá, ako a koľko chcem schudnúť. Problémom je, či si potom váhu uchováme a či konečným výsledkom nebude zdravotný problém. Čo nie je vôbec nereálne. Alebo pri závažných chorobách určuje, čo treba práve konzumovať a pri tom neberie množstvo veci do úvahy, ktoré môžu buď poškodiť alebo zlepšiť zdravotný stav.

Naproti tomu, TČM sa pozerá na potraviny, ako v organizme pôsobia. Ak sme zahlienení doporučuje potraviny, ktoré odhlieňuju, premieňajú hlien aby sa ľahšie dostali von z organizmu. Ak trpíme zápchami doporučuje potraviny, ktoré rodia tekutiny a črevo prevlhčili a zápcha sa stala minulosťou. O tomto si povieme inokedy.

V čínskom systéme, vyvážená strava je tá, ktorá zahŕňa všetky chute 5 – pikantné, kyslé, horké, sladké a slané.  Napríklad bylina Wu Wei Zi je cenená, pretože obsahuje všetkých 5 chuti, mi ju poznáme ako schizandra. Potraviny a byliny, ktoré majú zvláštnu chuť, majú sklon mať určité vlastnosti. Ale pomer týchto chutí sa bude líšiť v závislosti na individuálnych potrebách človeka a ročných období.
.
Napríklad, horké byliny a potraviny majú tendenciu organizmus vysušovať a ochladzovať.  Sú vhodné pre liečenie, ak má organizmus prebytok vlhka – horka, ale kontraindikované pre ľudí, ktorí sú príliš studený a / alebo príliš suchý.  Aj antibiotika majú svoje vlastnosti – ochladzuju  Na druhej strane, bylinky a potraviny obsahujúce slanú chuť majú tendenciu zahrievať a zvlhčovať.  To je skvelé pre liečbu ľudí, ktorí trpia pred chladom a suchom, ale mali by byť používané opatrne u ľudí, ktorí sú horúci a vlhkí.

Keďže sme si ako prve spomenuli vlhkosť pozrime sa na to trošku bližšie čo sa stane:

Ak dlhodobo a v prevažnej miere konzumujeme viac potraviny, ktoré sú od prírody vlhké, tráviaci systém sa spomali,  táto vlhkosť môže spomaliť premenu energie a krvi.

Niektoré symptómy vlhkosti v tele sú:
• únava, ťažké telo, apatia
• nadváha
• cysty, nádory
• kvasinkové infekcie
• nadúvanie a plynatosť
• nejasné myslenie
• chronické infekčné postihnutie dutín

•Zapáchajúca stolica
• hrubá vrstva povlaku na jazyku

V TČM neexistuje jednotný liečebný proces. Malý príklad:

Predstavte si domácnosť, kde sú dve deti. Jedno dieťa ochorie, bolí ho hrdielko a spustí sa mu soplík. Skúšate mu to zastaviť vedomosťami, ktoré máte alebo si prečítate. Druhé dieťa odoláva tri dni, kým ten istý problém nedostane. K lekárovi prídete naraz s oboma deťmi. Západná medicína dá obom deťom tie isté lieky, pretože symptomy sú jednake. Ak prídete k praktikovi TČM tak každé dieťa dostane niečo ine. Prečo?

Všetko je prispôsobené individuálnym potrebám, a ako je známe, individuálne potreby sa značne líšia.

Samoliečiteľstvo je vždy nebezpečné pokiaľ nevieme, čo konkrétne od byliny chceme. Ak potrebujete pomôcť, tak sa vždy obráťte na odborníka z pohľadu fytoterapie, či tradičnej čínskej medicíny.  Viac o bylinách, ako ich správne použivať a o ich účinkoch sa môžete dozvedieť pri  študovaní fytoterapie.

 

Autor je lektor a publicista

Použitá literatúra

FOTO

Sezóna rebarbory

13.05.2025

Sezóna rebarbory je obdobie, ktoré každoročne s napätím očakávajú nielen pestovatelia, ale aj milovníci kvalitnej a chutnej domácej kuchyne. Je to čas, keď sa príroda zobúdza po dlhej a chladnej zime a záhrady sa začínajú pomaly prebúdzať do života. Prvé jarné slnečné lúče postupne prebúdzajú spiacich obyvateľov záhonov, medzi ktorými je aj rebarbora, rastlina s [...]

Agát biely(Robinia pseudoacacia)

07.05.2025

Agát biely(Robinia pseudoacacia) komplexný pohľad na liečivé využitie Robinia pseudoacacia L., bežne nazývaný agát biely, je opadavý strom z čeľade bôbovitých (Fabaceae) pôvodom zo Severnej Ameriky. Do Európy bol introdukovaný približne v 16.–17. storočí (známy francúzsky botanik Jean Robin ho vysadil v Paríži už v roku 1601) a odvtedy sa udomácnil v mnohých [...]

Ruža vráskavá klenot liečivých rastlín

28.04.2025

Známa – neznáma ruža vráskavá. Ozdoba parkov. Dnes si o nej povieme trochu viac. Ruža bola odjakživa v Európe vnímaná ako rastlina nielen krásy, ale aj liečivej sily. Už starí Gréci a Rimania pripisovali ružiam schopnosť čistiť krv, liečiť zápaly a posilňovať srdce. V stredovekých kláštoroch sa ruža pestovala ako „kráľovná záhrad“, a jej kvety, [...]

HZS Plzenského kraje, českí hasiči, vrtuľník

Mimoriadne smutný prípad. Pri tragickej dopravnej nehode zomrel ženích smerujúci na vlastnú svadbu

19.05.2025 14:55

Vodič, ktorý podľa informácií polície smeroval na vlastnú svadbu, utrpel zranenia nezlučiteľné so životom.

Michal Šúrek

Čurillovcom a prokurátorovi Šúrekovi zamietli sťažnosti voči obvineniu

19.05.2025 14:39

Prokurátor Šúrek čelí spolu s policajnými vyšetrovateľmi Čurillom a Ďurkom a bývalým riaditeľom NAKA Daňkom obvineniu z trestného činu zneužívania právomoci.

parlament

Keby sa voľby konali v máji, vyhralo by ich Progresívne Slovensko. Vládu by mohla zložiť opozícia

19.05.2025 14:34

Hlas sa prepadol pod republiku a získal by 8,4 percenta hlasov.

lacofilo

"Samoliečenia či obnovenie mechanizmu sebaregulácie môže človek začať v deväťdesiatich, päťdesiatich alebo desiatich rokoch, nie je v tom rozdiel. Dôležitejšie je, že sa človek dokáže, ak chce, skutočne sám zo svojich problémov vyhrabať. Je to len otázka času - koľko času tomu chce on sám aktívne dať, "(Anonymus)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 40
Celková čítanosť: 170917x
Priemerná čítanosť článkov: 4273x

Autor blogu