Založ si blog

Začíname s klíčkovaním

Ako sa na cícerové klíčky pozerá tradičná čínska medicína?

Cícerové klíčky

 

Cicer arietinum / Cícer, naklíčený

Teplota: chladná

Chuť: sladká, horkastá

Funkčný okruh: žalúdok, slezina, pečeň, črevá

 

Zloženie

Bohaté na vitamín D, bohaté na kyselinu listovú. Klíčky majú oveľa viac vitamínu A a C ako samostatné semená.

 

Účinky podľa Tradičnej čínskej medicíny

Tonizuje krv pečene, pomáha pri nedostatok krvi, je vhodná pri anémii, pri nedostatku železa, nedostatku kyseliny listovej. Dopĺňa nedostatok vitamínu D a pomáha pri zníženej tvorbe buniek. Tonizuje  Qi sleziny a Qi žalúdka, upravuje metabolickú slabosť, obezitu, nadváhu. Vyrovnáva hypoglykémiu a hyperglykémiu. Rozpúšťa a transformujte vlhkosť pri ateroskleróze, zvýšenom cholesterole, pri obezite a nadváhe. Regulujte, rozhýbava pohyby čriev a pomáha pri vyprázdňovaní napríklad pri pomalosti čreva, zápche, slabej peristaltike čreva. Je výborná ako profylaxia rakoviny hrubého čreva. Pomáha pri búrlivých snoch, upokojuje ducha.

 

Vedľajšie účinky podľa tradičnej čínskej medicíny

Kvôli antinutričným faktorom (blokujúcim trávenie a látkovú premenu) by sa mali cícerové klíčky pred konzumáciou upraviť naparením alebo zahrievať a mali by sa tiež ochutiť ohrievajúcimi bylinkami.

 

Zapamätajte si:

Všetky druhy klíčok zo semien sú chladnej povahy a preto treba dávať pozor u ľudí, ktorí trpia chladom, studenými rukami a nohami. Neupravené nie je vhodné pre deti, tehotné ani kojacie mamičky.

Aby sme zmiernili ich chladivú povahu tak vám doporučujem klíčky vždy naparovať. Stačí tak 15 – 20 minút. Urobíte to najlepšie pre svoj žalúdok a slezinu. Klíčky budú ľahšie stráviteľné a neprídete o žiadny benefit z nich.

 

Naklíčené semená namočte na 12 hodín, potom nechajte klíčiť 3 dni. Opláchnite 3-4 krát denne.

 

FOTO

Zbierame liečivé rastliny v máji

29.04.2021

Máj, jeden z najsilnejších mesiacov na zber liečivých rastlín. Zásadne nezberáme viac, ako stačíme usušiť. Rastlinnú drogu treba dokonale usušiť, aby nezačala plesnivieť, kaziť sa a aby pokiaľ možno zachovala svoj pôvodný vzhľad a farbu. Iba takýto tovar je prvotriedny. Usušením rastliny strácajú na váhe priemerne 60 – 80%. Suchý tovar necháme jeden deň [...]

Vedeli ste? Allium ursinum / cesnak medvedí

10.03.2021

Jar prichádza míľovými krokmi a príroda sa prebúdza. Pomaly ale iste sa vyberieme na cesnak medvedí aby sme po zime obohatili svoj jedálniček a pomohli pečeni sa rýchlejšie zotaviť. Cesnak medvedí patrí medzi prvé jarné byliny, ktoré môžeme konzumovať. Spestrujú našu kuchyňu a podporuje naše zdravie. Prvé lístky zbierame postupne ako vyrastajú. Ale aby sme ich [...]

Ako sa na kašeľ pozerá TCM

20.12.2019

V tradičnej čínskej medicíne (TCM), kašeľ naznačuje abnormálnu aktivitu energie (QI) vo vnútri pľúc. Pľúca nie sú zodpovedné iba za dýchanie, ale tiež ovládajú životnú energiu celého tela. Vývoj kašľa môže mať vonkajší alebo vnútorný pôvod. Vonkajší kašeľ je spôsobený útokom externého patogénneho zla na pľúcny systém. Najčastejšie sú útoky [...]

kajetán kičura

Hmotné rezervy za čias Kičuru rekonštruovali bleskozvody protizákonne

11.05.2021 12:57

ÚVO uložil SŠHR zníženú pokutu 15 572,24 eura.

Medveď / Arthur /

Európska komisia preskúma zabitie najväčšieho medveďa v Rumunsku lichtenštajnským princom

11.05.2021 12:50

Rumunské environmentálne organizácie obvinili princa Emanuela, že v chránenej oblasti Karpát zastrelil najväčšieho medveďa a porušil tým zákaz tzv. trofejového lovu veľkých šeliem.

sudca molnár

Žilinka podobne ako pri Kolcunovi zrušil časť obvinení voči sudcovi Molnárovi

11.05.2021 12:43

Dôvodom je nekonkrétnosť a až „úplná abstraktnosť stíhaných skutkov“.

Dušan Kováčik, zadržanie, NAKA

Dostane sa Dušan Kováčik na slobodu?

11.05.2021 12:19

Sudkyňa Pamela Záleská ukončila výsluch bývalého špeciálneho prokurátora.

lacofilo

"Samoliečenia či obnovenie mechanizmu sebaregulácie môže človek začať v deväťdesiatich, päťdesiatich alebo desiatich rokoch, nie je v tom rozdiel. Dôležitejšie je, že sa človek dokáže, ak chce, skutočne sám zo svojich problémov vyhrabať. Je to len otázka času - koľko času tomu chce on sám aktívne dať, "(Anonymus)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 23
Celková čítanosť: 90615x
Priemerná čítanosť článkov: 3940x

Autor blogu