Ako sa na kašeľ pozerá TCM

V tradičnej čínskej medicíne (TCM), kašeľ naznačuje abnormálnu aktivitu energie (QI) vo vnútri pľúc. Pľúca nie sú zodpovedné iba za dýchanie, ale tiež ovládajú životnú energiu celého tela.

 

Vývoj kašľa môže mať vonkajší alebo vnútorný pôvod.

Vonkajší kašeľ je spôsobený útokom externého patogénneho zla na pľúcny systém. Najčastejšie sú útoky vetra a následne sa k nim pripojí chlad, teplo, sucho, vlhko… Vonkajší útok na pľúcny systém narúša rozptyl a zostupné pôsobenie energie pľúc (Qi) a energia pľúc abnormálne stúpa a spôsobuje akútne alebo chronické ochorenie. Vonkajší kašeľ je teda stavom sily, ktorý prichádza z vonka ako vonkajšie zlo. Toto je akútny stav. Ak nie je možné vonkajší atak odstrániť okamžite, môže dôjsť k ďalšiemu vývoju choroby alebo komplikáciám, ako je transformácia vetra z chladu na teplo, transformácia vetra z tepla na sucho alebo pľúcne teplo transformujúce normálne tekutiny do patogénneho hlienu. Z tohoto vzniká chronický stav.

Vnútorný kašeľ je spôsobený vnútorným poškodením narušuje funkcie orgánov zang-fu a spôsobujú poruchu rozptylu a abnormálne zvýšenie pľúcnej energie Qi. Vnútorné poškodenie môže byť dôsledkom rôznych príčin. Môže to byť spôsobené nadmernou stimuláciou vášňami (hnev…), takže Qi pečene stagnuje a mení sa na oheň. QI pečene a oheň sa potom pohybujú smerom hore pozdĺž meridiánov a útočia na pľúca. Príčinou môže byť nestriedma strava, nadmerné koreniny, tuky, alkohol alebo fajčenie, oheň žalúdka a pľúc. Môže to byť spôsobené narušeným transportom vitálnych tekutín slezinou, takže hlien vzniká vnútorne a preniká do pľúc. Môže to byť spôsobené nedostatkom QI obličiek a obličkových esencií spôsobených nadmernou únavou alebo nadmernými sexuálnymi pôžitkami, takže Yin obličiek je zranený a vyčerpá Qi a to vedie k zhoršeniu schopnosti pľúc riadiť Qi.

Či už je kašeľ vonkajší alebo vnútorný, patologickým mechanizmom je poškodenie pľúcneho systému s narušením jeho rozptylujúcich a čistiacich funkcií – toto poškodenie je sprostredkované hlavne hlienmi a ohňom. Dlhodobý vonkajší kašeľ sa môže zmeniť na vnútorné poškodenie. Vnútorný kašeľ je všeobecne výsledkom oslabenia pľúc a obrannej úrovne pľúc. Keď vonkajšie zlo útočí, vždy si nájde ľahkú cestu ak je organizmus oslabený.

Kašeľ je symptóm. Vonkajší kašeľ má vo všeobecnosti rýchly nástup a krátky priebeh.

Kašeľ, ktorý vzniká z orgánov tzv. vnútorný kašeľ má tendenciu predlžovať sa a je často sprevádzaný symptómami

poškodených vnútorných orgánov.

Niektoré choroby s kašľom:

Vonkajšie ataky na pľúca

Vietor – chlad útočí na pľúca: kašeľ so svrbením hrdla, tenký a biely hlien, nazálna slizničná kongescia s čírym výtokom, averzia z chladu, horúčka, bolesti hlavy a bolesti tela.

Vietor – teplo napáda pľúca: častý a intenzívny kašeľ, s viskóznym a žltým hlienom, ktoré je ťažké vykašliavať, hrubý žltý nosový výtok, smäd alebo horúčka.

Sucho napádajúce pľúca: kašeľ bez spúta alebo s ľahkým viskóznym spútom, ktoré je ťažké vykašliavať, alebo spúta s pruhom krvi, suché pery a nos so silným smädom.

Kašeľ, ktorý vzniká z orgánov

Oheň pečene, ktorý útočí na pľúca: záchvatový kašeľ, ktorý sa dá ťažko zastaviť, so silným spútom v hrdle, ktoré je veľmi ťažké vykašliavať, začervenalá tvár so suchým hrdlom, tlak a bolesť na hrudníku a suché ústa s horkou chuťou.

Vlhký hlien nahromadený v pľúcach: opakujúci sa kašeľ s veľmi viskóznym bielym alebo sivým spútom, ktoré sa dá ľahko vykašliavať, kašeľ sa zastaví, keď sa vykašle spútum, zachrípnutý hlas, ťažoba na hrudníku a v epigastru, nechutenstvo, a únava.

Horúci hlien blokujúce pľúca: kašeľ so silným dýchaním, hojný hlien, ktorý je viskózny a ťažko vykašliavateľný, začervenaná tvár, suché ústa, alebo horúčka.

Nedostatok Yin pľúc: suchý kašeľ bez spúta alebo s krvou vyvolaným spútom, kašeľ je krátky, ale výbušný alebo chrapľavý, sucho v ústach a krku, horúčka alebo nízka teplota alebo niekedy horúčava v zang-fu

Nedostatok Qi: kašeľ s hojným tenkým spútom, lapanie po dychu, slabosť, a spontánne potenie.

Všeobecne platí, že vonkajší kašeľ vzniká ako nové ochorenie, s náhlym nástupom po vystavení chladu, vetra a je sprevádzaný nazálnou sliznicovou kongesciou a výtokom, kýchaním, svrbením v krku, rozširujúcimi sa bolesťami hlavy, všeobecnými bolesťami tela, averziou voči vetru alebo chladu a horúčkou.

Kašeľ, ktorý vzniká z orgánov je zvyčajne chronický a má pomalý nástup. Zvyčajne existujú príznaky iných vnútorných orgánov, ako sú únava a slabosť, tlak hrudníka, bolesť boku, anorexia, hnačka alebo iné príznaky.

Diferencia kašľa

Suchý kašeľ – Vo vnútri pľúc sa nahromadila nadmerná suchosť alebo oheň
Produktívny kašeľ s bielym hlienom – Invázia vonkajšieho chladu s vetrom
Kašeľ, ktorý ľahko vytvára hlien – Vo vnútri pľúc sa nahromadil nadmerný chlad, vlhko alebo hlien
Kašeľ žltým lepkavým hlienom, ktorý je ťažko vykašlávať – Pľúca sú prehriate
Časté záchvaty kašľa – Hyperaktívna pečeň a žlčníku
Slabý kašeľ so slabým dýchaním alebo dychavičnosť – Nedostatok pľúc
Kašeľ, ktorý sa v lete zlepšuje a v zime zhoršuje pri chladnom a veternom počasí – Nadmerný chlad alebo nedostatok Yangu
Kašeľ, ktorý sa vyskytuje ráno – Nedostatok sleziny, alebo nadmerná vlhkosť, chlad v hrubom čreve
Kašeľ, ktorý sa vyskytuje pred poludním – oheň v žalúdku
Kašeľ, ktorý sa vyskytuje popoludní – Nedostaok Yin
Kašeľ, ktorý sa vyskytuje večer – Nedostatok Yinu spôsobujúci nedostatok ohňa alebo obličiek
Štekavý kašeľ – Nedostato Yin pľúc a obličiek. Hrdlo je napadnuté toxickým ohňom

Pokiaľ máme akútny kašeľ z chladu a vetra, liečime ho hneď. Napríklad, zázvorový čaj, škoricový čaj, varené víno. Ak prvú fázu zanedbáme nastáva chronický problém a lekár môže predpisovať antibiotika alebo nastúpi praktik, ktorý hľadá príčinu, ktorú lieči. Toto je potom samozrejme dlhodobejšia záležitosť, kým organizmus nezíska rovnováhu a odoznejú všetky symptómy, ktoré spôsobili zdravotný problém.

Recepty

 

Huby: Tretia cesta medzi rastlinami a zvieratami

01.04.2025

Nie sú to rastliny. Nie sú to zvieratá. Huby stoja niekde medzi – ako samostatná ríša života, ktorá tu bola dávno pred nami a zrejme tu bude aj dlho po nás. A hoci o nich veľa vieme, ešte viac toho len tušíme. Ich mycélium – ten tichý, podzemný svet – pripomína nervovú sieť planéty. Spájajú stromy, prenášajú informácie, udržiavajú rovnováhu. A potom sa zrazu [...]

Magnólia – skrytý poklad západnej fytoterapie

24.03.2025

Magnólia – skrytý poklad západnej fytoterapie V svete byliniek existujú také, ktorých liečivý potenciál prekračuje hranice kultúr a tradícií. Jednou z takýchto výnimočných rastlín je magnólia, ktorá si postupne nachádza svoje pevné miesto nielen v tradičnej čínskej medicíne, ale aj v západnej naturopatii a fytoterapii. Kôra magnólie – prírodný liek [...]

Medvedí cesnak a ich možné zámeny

18.03.2025

Medvedí cesnak (Allium ursinum) je obľúbená jarná bylina, ktorá sa často využíva v kuchyni pre svoju charakteristickú cesnakovú arómu. Pri jeho zbere však môže dôjsť k zámene s jedovatými rastlinami, ako sú konvalinka voňavá (Convallaria majalis), jesienka obyčajná (Colchicum autumnale) a snežienka jarná (Galanthus nivalis). Tieto zámeny [...]

Maďarsko pochod Prid demonštrácia

Tisíce ľudí v Maďarsku opäť protestovali proti zákazu pochodu Pride

02.04.2025 06:50

Organizátori budapeštianskeho pochodu Pride avizovali, že 30. ročník tohto podujatia plánujú aj napriek zákazu usporiadať.

Randy Fine, USA

Republikáni nestratili väčšinu v Snemovni reprezentantov, dvoch zvolili v doplňujúcich voľbách

02.04.2025 06:32

Republikáni Randy Fine a Jimmy Patronis boli v utorok zvolení do americkej Snemovne reprezentantov v doplňovacích voľbách na Floride.

vojna na Ukrajine, Volodymyr Zelenskyj

ONLINE: Zelenskyj sa obrátil na USA, aby sprísnili sankcie proti Rusku. Moskva a Kyjev na seba žalujú u Trumpa

02.04.2025 06:00

Kyjev aj Moskva poslali do Washingtonu zoznamy sťažností, kde sa navzájom obviňujú z porušenia dohôd o pozastavení útokov.

Vila pre predsedu parlamentu, Richard Raši

Dva krby, wellness či vínna pivnica: Vila pre šéfa parlamentu stála milióny eur. Raši nevie, či v nej bude bývať

02.04.2025 06:00

Predseda parlamentu by mal dostať reprezentatívne a bezpečné bývanie. Vila pre Rašiho je už 6 rokov prázdna a štát do nej investuje stále viac peňazí.

lacofilo

"Samoliečenia či obnovenie mechanizmu sebaregulácie môže človek začať v deväťdesiatich, päťdesiatich alebo desiatich rokoch, nie je v tom rozdiel. Dôležitejšie je, že sa človek dokáže, ak chce, skutočne sám zo svojich problémov vyhrabať. Je to len otázka času - koľko času tomu chce on sám aktívne dať, "(Anonymus)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 33
Celková čítanosť: 162903x
Priemerná čítanosť článkov: 4936x

Autor blogu