Keď sa začína topiť sneh, môžeme v prírode ale aj v záhradkách nájsť prvé jedovaté rastliny. Ako sa nám oteplieva, tak sa príroda prebúdza a rastlinky jedna za druhou vykúkajú spod zeme. Jar je najkrajšie obdobie roka.
Najhoršie na jedovatých rastlinách je, že si ich môžeme zameniť za jedlé. Napríklad list snežienky sa dá zameniť za cesnak medvedí. Tak isto aj konvalinka má podobné listy ako cesnak medvedí. Nemýľme sa, že kedy kvitne snežienka a keď konvalinka, najprv sú listy a tie sa dajú ľahko zameniť. Jednou z ďalších zámien je krokus, ktorý sa dá zameniť za jesienku. Áno jesienka, ktorú je možné nájsť kvitnúce aj na jar a veľmi sa podobá na krokus. Akurát jesienka je väčšia cca 7 cm.
„Takúto zámenu som videl u mamičky s malým dieťaťom, ktoré si tuto prudko jedovatú rastlinu zbieralo na jeseň. Keď som sa spýtal mamičky či vie čo jej dieťa zbiera odpovedala „predsa krokus“. Aj takto sa dá v nevedomosti pomýliť z čoho môžu nastať ťažké zdravotné problémy.“
Jeden z prudko jedovatých stromov je agát. Ano kvet sa zbiera a používa ale tu apelujem na „psíčkarov“ aby si dávali pozor aké drevá hádžu psom. Agátové drevo je prudko jedovaté a môžu mať fatálne následky.
Pozrime si čo všetko nás môže ohroziť. Nebudem tu písať,čo všetko obsahujú alebo aké majú účinky, tieto informácie si nájdete v použitej literatúre.
Snežienka jarná Galanthus nivalis
Bleduľa jarná Leucojum vernum
Čemerica Heleborus spp.
Lykovec jedovatý Daphne mezereum
Šafran Crocus spp.
Narcis Narcissus spp.
Blyskač Ficaria verna
Veternica Anemone vulgaris
Poniklec Pulsatila pratensis
Záružlie Caltha spp.
Chochlačka duta Corydalis cava
Štedrec ovisnutý Laburnum anagyroides
Agát biely Robinia pseudoacacia
Konvalinka voňava Convalaria majalis
Kokorík voňavý Polygonatum odoratum
Kokorík mnohovetý Polygonatum multiflorum
Tôňovka dvojlista Mianthemum bifolium
Iskernik Ranunculus spp.
Plamienka Clematis spp.
Žltohlav Trollius spp.
Orlíček Aquilegia spp
Stračia nôžka Delphinium spp.
Prilbica modrá Aconitum napellus
Rozchodník prudky Sedum acre
Mliečník Euphorbia spp.
Sú to jedovaté liečivé rastliny a patria len do rúk odborníka. Ľudové liečiteľstvo ich odporúča na niektoré choroby alebo zdravotné problémy.
Samoliečiteľstvo je vždy nebezpečné pokiaľ nevieme, čo konkrétne od byliny chceme. Ak potrebujete pomôcť, tak sa vždy obráťte na odborníka z pohľadu fytoterapie, či tradičnej čínskej medicíny. Viac o bylinách, ako ich správne použivať a o ich účinkoch sa môžete dozvedieť pri študovaní fytoterapie.
Celá debata | RSS tejto debaty