Deväťsil lekársky s pohľadu TČM a európy

Petasites hybridus

Petasites hybridus

Čínska tradičná medicína vie použiť každú bylinu trochu širšie ako sme zvyknutí my tu v Európe. Samozrejme vždy používa rôzne zmesky, kde jedna druhú bylinu buď potencuje alebo posiela ich liečivé účinky na konkrétne miesto v organizme. Bylinné zmesy sa používajú buď ako čajoviny, tinktúry, ale medzi učínnejšie a veľmi populárne sa používajú pomleté na prášok a adjustované do tabletiek. Je to efektné, veľmi účinné a hlavne v našom uponáhľanom svete praktické.

Podobný princíp poznala Európa ešte v renesancii, kde Dr. Pietro Andrea Mattioli v Prahe vydal svoju najznámejšiu publikáciu Herbář neboli Bylinář. Aj tam nájdeme podobne ukázané rastliny ako pôsobia na organizmus cez teplotu, chuť, aký má tropizmus. Je škoda, že sa toto v Európe nerozvíjalo ďalej a vlastne zapadlo do zabudnutia. Teraz sa pomaly pracne dopátraváme k týmto podrobným informáciam.

 

Teraz sa pozrime na klasický európsky spôsob použitia rastliny

 

Deväťsil lekársky je liečivá rastlina. Zbiera sa podzemok na jar pred rozvinutím kvetov, sušia sa pri 40 ° C. Kedysi sa deväťsilu prisudzovala liečebná sila proti moru a ako samotný názov napovedá, prikladal sa mu veľký význam. Dnes sa občas využíva v ľudovom liečiteľstve ako náhrada podbeľa.

 

Droga pôsobí protikŕčovo najmä pri chorobách dýchacích ciest (kašeľ, chrapot), ale aj pri kŕčoch žalúdka, močového ústrojenstva, či žlčníka. Výrazne utišuje kašeľ. Osvedčila sa pri astme, dne, reguluje látkovú výmenu, pôsobí protireumaticky, močopudne a proti zápche. Čerstvé, jemne naklepané listy sa užívajú ako obklady na odreniny, či pri výrone kĺbu. Koreň sa najmä v minulosti užíval proti črevným parazitom (hlístam). Ako liek sa pripravuje buď čaj z listov, môže sa variť vo víne s medom alebo užívať prášok zo sušených odnoží.

 

Takto v krátkosti popisujú deväťsil lekársky rôzne herbáre liečivých rastlín.

 

Pozrime sa v krátkosti ako sa na túto bylinku pozerá tradičná čínska medicína.

 

Teplota: neutrálna

Chuť: štipľavá, horká, aromatická

Tropizmus: pľúca, pečeň, slezina, žalúdok, maternica, obličky, močový mechúr, srdce

 

Jej účinky a použitie

 

Sťahovavé účinky

Dysmenorea, menštruačné krvácanie, bolestivé endometriózy, búšenie srdca, angina pectoris, vysoký krvný tlak, kŕčové žily, tromboflebitída.

Občasné krívanie, vytknutie nohy, kotníka, periférne obehové poruchy – formou bkladov.

 

Reguluje a rozhybáva Qi

Stagnácia QI pečene, depresia, náladovosť, znechutenie, črevné kŕče.

Žalúdočné kŕče, PMS, dysmenorea, menštruačné krvácanie.

Bolesti chrbta, bolesti hlavy, bolestivá menštruácia, menštruačné krvácanie, endometriózy, kŕče dolných končatín.

 

Elimunuje horúčosť z vetra

Prechladnutie, zápaly prínosových dutín, nádcha, chrípka, horúčka, malária, zápal priedušiek, astma.

 

Ako vidíme, tradičná čínska medicína sa pozerá rôznorodo na každú bylinu, a vie ju efektívne použiť pri zdravotných problémoch.

Samoliečiteľstvo je vždy nebezpečné pokiaľ nevieme, čo konkrétne od byliny chceme. Ak potrebujete pomôcť, tak sa vždy obráťte na odborníka z pohľadu fytoterapie, či tradičnej čínskej medicíny.  Viac o bylinách, ako ich správne použivať a o ich účinkoch sa môžete dozvedieť pri  študovaní fytoterapie.

 

Autor je lektor a publicista

Použitá literatúra

Foto

Orgován: Kráľovná jarnej krásy

21.04.2025

Jar je obdobím prebúdzania prírody, kedy sa dni predlžujú, vzduch sa napĺňa vôňami a záhrady ožívajú farbami. V tomto období si mnoho ľudí zamiluje jeden konkrétny ker, ktorý svojou vôňou a majestátnosťou dokáže očariť každého okoloidúceho – orgován obyčajný, známy aj ako Syringa vulgaris. Orgován je jedným z najobľúbenejších okrasných krov a nie nadarmo [...]

Domáci sprievodca: Pagaštan konský

20.04.2025

Pagaštan konský (Aesculus hippocastanum) patrí k najúčinnejším prírodným prostriedkom na posilnenie ciev a žíl​. Výťažky z pagaštanu spevňujú žilové steny, zmierňujú opuchy nôh a pocit ťažkých končatín a osvedčili sa pri kŕčových žilách, hemoroidoch či zápaloch žíl​. V tomto návode sa dozviete, ako pagaštan kombinovať s ďalšími liečivými bylinami [...]

Aký je rozdiel medzi rascou a feniklom

10.04.2025

Pokračovanie článku: Bylinkové duo pre trávenie a imunitu Aký je rozdiel medzi rascou a feniklom Vyzerajú podobne, ale nie sú rovnaké: Rasca má ostrejšiu, takmer mentolovo korenistú chuť. Fenikel chutí jemnejšie, sladkasto, pripomína trochu aníz alebo sladké drievko. Použitie v kuchyni: Rasca: klasika do kapusty, zemiakov, chleba. Pomáha proti nadúvaniu. [...]

musk

Muskova popularita zoslabla, podľa prieskumov získal príliš veľký vplyv na vládu

27.04.2025 21:55

Zhruba polovica Američanov si myslí, že prezident škrtaním federálnych pracovných miest zašiel príliš ďaleko.

nehoda diaľnica bratislava

Na diaľnici D1 pred Bratislavou sa zrazilo šesť áut

27.04.2025 19:58, aktualizované: 20:05

V úseku je diaľnica prejazdná iba v pravom, odbočovacom jazdnom pruhu.

Marco Rubio

Šéf americkej diplomacie Rubio očakáva, že budúci týždeň bude pre dohodu o Ukrajine kritický

27.04.2025 19:45

Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť Waltz v nedeľu bez ďalších podrobností povedal, že s Moskvou a Kyjevom prebehlo „niekoľko rokovaní o území“.

Sergej Lavrov

Lavrov odkázal Američanom, že sú príliš netrpezliví. Záporožskú jadrovú elektráreň Rusko z rúk nepustí, Trumpovi to vysvetlí

27.04.2025 19:43

Netrpezlivosť prekáža "skutočnej politike", skonštatoval Lavrov o snahách americkej strany čo najskôr uzavrieť mier vo vojne na Ukrajine.

lacofilo

"Samoliečenia či obnovenie mechanizmu sebaregulácie môže človek začať v deväťdesiatich, päťdesiatich alebo desiatich rokoch, nie je v tom rozdiel. Dôležitejšie je, že sa človek dokáže, ak chce, skutočne sám zo svojich problémov vyhrabať. Je to len otázka času - koľko času tomu chce on sám aktívne dať, "(Anonymus)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 37
Celková čítanosť: 167163x
Priemerná čítanosť článkov: 4518x

Autor blogu