Migréna a TČM

Západná medicína definuje migrénu ako opakujúcu sa bolesť hlavy z neznámych príčin. Typickými prejavmi migrény sú jednostranné či pulzujúce bolesti hlavy.

Bolesť sa zhoršuje aktivitou a často s ďalšími príznakmi, ako je nevoľnosť, zvracanie, citlivosť na svetlo alebo hluk. Tieto prejavy sú všeobecne považované za neurovaskulárne dysfunkcie, ktoré sú bežne vyvolané stresom, únavou, nespavosťou, menštruáciou alebo klimatickými zmenami.

Z pohľadu TČM, migréna vzniká inváziou vetra a ohňa, ktoré narúšajú tok krvi a QI. Dysfunkcia pečene a jej meridiány hrajú dôležitú úlohu v procese vývoja migrénických stavov. Liečba migrény si kladie za cieľ upokojiť pečeň, rozptýliť patogény a odblokovať meridiány. Plán liečby je vždy striktne individuálny pre každého postihnutého migrénou.

 

Migrenické bolesti môžeme určiť podľa typu. Niekoľko príkladov.

 

Ak sa bolesť nachádza nad obočím, a to buď jednostranné, obojstranné alebo sa šíri cez čelo, TČM tvrdí, že bolesť je spôsobená predovšetkým inváziou vetra – horka. Aj dysfunkcia meridiánov žalúdka a žlčníka hra dôležitú úlohu v procese vývoja tohto typu migrény.

S ďaľšou možnosťou prejavu bolesti, trpiaci popisujú, ako keby mali ťažký pocit v hlave, rovnako akoby hlava bola prikrytá, alebo bol na nej ťažký predmet. Tento pocit sa obyčajne zaraďuje k tenzným, cervikálnym alebo bolestiam hlavy v dôsledku funkčných porúch. TČM si myslí, že vlhkosť je najčastejším faktorom pre ťažký pocit ​​hlavy. Keďže vlhké patogény sú ťažké a zakalenej povahy, majú tendenciu narušovať pohyb QI a viesť k pomalému toku v meridiánoch. Disharmónia, ako je stagnácia pečene, dysfunkcia stredného žiariča a nesprávny vzostup jangu môže mať tiež za následok pocit ťažkej hlavy.

 

Bolesti hlavy počas menštruácie.

V tomto prípade bolesti hlavy u žien sú spojené so zmenami hladín ženských hormónov v priebehu menštruačného cyklu. Tieto bolesti hlavy môžu byť jednostranné alebo obojstranné a majú rôznu dlžku trvania, môžu ich tiež sprevádzať príznaky ako je zvracanie, nechuť do jedla, celková slabosť a bledosť.
Ženy, ktoré majú problémy s QI a krvou, hyperaktívnu pečeň alebo nedostatok YIN, je pravdepodobnosť vzniku bolesti hlavy počas menštruácie. Liečba TČM vždy kladie za cieľ, regulovať QI a krv a odblokovať meridiány. Okrem toho budu TČM lekári zvažovať každú fázu menštruačného cyklu pri výbere bylín.  Bolesti hlavy pri menštruácii sú často spojené s disharmóniou, ako je nedostatok krvi, horkosť pečene a krvnej blokády.

 

Ďalšie možnosti, ktoré napomáhaju vzniku migrén

 

Hlien, vlhkosť v strednom ohništi spôsobujú bolesti hlavy, závraty, obezita, tlak na hrudníku, bledá pleť a nevoľnosť. Jednotlivci môžu mať nadmerný lepkavý pošvový výtok.

Obštrukcie krvi a stagnácia spôsobuje silné bolesti hlavy, alebo bodavú bolesť na jednom mieste.  Jednotlivci môžu mať bolesti v podbrušku, ktorá je horšia pri stlačení.  Menzes je tmavofialovej farby so  zrazeninami.

Nedostatky krvi a QI  má za následok kontinuálne bolesť hlavy, závraty, bledú pleť, dýchavičnosť, búšenie srdca, nespavosť, letargia s celkovou slabosťou.

Nedostatok Yin a hyperaktívna pečeň  spôsobuje bolesť hlavy alebo ťahanie bolesti na temene hlavy, závraty, podráždenosť, jedinci sú ľahko mrzutý, býva sucho v hrdle, horká chuť v ústach, bolesť a slabosť v bedrovej a kolenné časti tela, znepokojujúce teplo v dlaniach a na chodidlách.

Tu sme si na malých ukážkach ukázali, že neexistuje jednotný spôsob liečenia migrén. Zaroveň upozorňujem, že to nie je celkový obraz, vyňal som len niekoľko možnosti. Preto je treba si uvodemiť, že len celostný pohľad na človeka ukáže, z ktorej strany sa pustiť do problému, ktorý človeka trápi.

 

Samovoľne používať byliny nie je správne, keď dôkladne nepoznáme príčinu choroby a vlastnosti a účinky bylín.Najlepšie je v takýchto prípadoch obrátiť sa na odborníka v oblasti fytoterapie, dietetiky či tradičnej čínskej medicíny.

Viac o bylinách, ako ich správne použivať a o ich účinkoch sa môžete dozvedieť pri  študovaní fytoterapie.

 

Autor je lektor a publicista

Použitá literatúra

Foto: Sasha Wolff

Agát biely(Robinia pseudoacacia)

07.05.2025

Agát biely(Robinia pseudoacacia) komplexný pohľad na liečivé využitie Robinia pseudoacacia L., bežne nazývaný agát biely, je opadavý strom z čeľade bôbovitých (Fabaceae) pôvodom zo Severnej Ameriky. Do Európy bol introdukovaný približne v 16.–17. storočí (známy francúzsky botanik Jean Robin ho vysadil v Paríži už v roku 1601) a odvtedy sa udomácnil v mnohých [...]

Ruža vráskavá klenot liečivých rastlín

28.04.2025

Známa – neznáma ruža vráskavá. Ozdoba parkov. Dnes si o nej povieme trochu viac. Ruža bola odjakživa v Európe vnímaná ako rastlina nielen krásy, ale aj liečivej sily. Už starí Gréci a Rimania pripisovali ružiam schopnosť čistiť krv, liečiť zápaly a posilňovať srdce. V stredovekých kláštoroch sa ruža pestovala ako „kráľovná záhrad“, a jej kvety, [...]

Orgován: Kráľovná jarnej krásy

21.04.2025

Jar je obdobím prebúdzania prírody, kedy sa dni predlžujú, vzduch sa napĺňa vôňami a záhrady ožívajú farbami. V tomto období si mnoho ľudí zamiluje jeden konkrétny ker, ktorý svojou vôňou a majestátnosťou dokáže očariť každého okoloidúceho – orgován obyčajný, známy aj ako Syringa vulgaris. Orgován je jedným z najobľúbenejších okrasných krov a nie nadarmo [...]

Robert Fico, TB

Fico: Už raz 'veľkí chlapci zo Západu' povedali mierovej dohode nie. Mnohým krajinám záleží na pokračovaní vojny na Ukrajine

11.05.2025 09:45, aktualizované: 10:18

O návrhu na rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou bez podmienok povedal Putin Ficovi v rozhovore medzi štyrmi očami.

bezdomovec

Štiavničanom dochádza trpezlivosť. Sťažujú sa na „bordel“ po ľuďoch bez domova

11.05.2025 09:00

Ľuďom na najväčšom banskoštiavnickom sídlisku Drieňová dvíhajú tlak bezdomovci, ktorí si podľa nich urobili z lavičiek na detskom ihrisku postele a pri jednom zo supermarketov verejné toalety.

Kaliňák, pas, cestovný doklad

MZV: Vo Švédsku majte doklady vždy pri sebe, kontrolujú aj na vnútorných hraniciach

11.05.2025 08:28

Švédska vláda, v snahe posilniť národnú bezpečnosť, od pondelka opätovne predĺži dočasné kontroly na vnútorných hraniciach.

John Prevost, pápež, Lev XIV.

Liberál alebo zástanca tradícií? Nový pápež bude druhým Františkom, tvrdí jeho starší brat

11.05.2025 08:00

Chcel byť misionárom, nie biskupom ani kardinálom, prezradil o novom pápežovi jeho starší brat John Prevost. A pridal pár postrehov i humorných spomienok z detstva.

lacofilo

"Samoliečenia či obnovenie mechanizmu sebaregulácie môže človek začať v deväťdesiatich, päťdesiatich alebo desiatich rokoch, nie je v tom rozdiel. Dôležitejšie je, že sa človek dokáže, ak chce, skutočne sám zo svojich problémov vyhrabať. Je to len otázka času - koľko času tomu chce on sám aktívne dať, "(Anonymus)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 39
Celková čítanosť: 169437x
Priemerná čítanosť článkov: 4345x

Autor blogu