Cesnak medvedí – Allium ursinum L.

Cesnak medvedí

Cesnak medvedí

Ide o vytrvalú cca 10 – 45 cm vysokú bylinu s podzemnou cibuľou. Cibuľa je cca 4 – 6 cm podlhovastá a 1-2 cm hrubá. Obal šupiny je belavý až žltkastý. Listy sú viac menej prízemné, stopkaté, čepele sú úzko eliptické až úzko vajcovité. Kvety sú usporiadané do kvetenstva, ktoré je pologuľovité, celkom riedke, obsahuje cca 10 – 20 kvetov. Plodom je tobolka.
Rastie v listnatých lesoch, hájoch, bučinách aj nivách, na pôdach vlhkých, slabo kyslých, v pásme od nížin až do hôr. Kvitne od apríla do júna.
Cesnak medvedí patrí medzi prvé jarné byliny, ktoré môžeme konzumovať. Spestrujú našu kuchyňu a podporuje naše zdravie. Prvé lístky zbierame postupne ako vyrastajú. Ale aby sme ich neponičili tak ponecháme vždy dva až tri lístky. Zbierame až do kvitnutia.
Celá rastlina obsahuje účinnú silicu, ktorá obsahuje sírne zložky a čpavok. Ďalej obsahuje vitamín C, fytoncídy, horčiny a ďalšie látky. Účinné látky v cesnaku medveďom regulujú činnosť žalúdka, podporujú trávenie, urychlují hojení ran a vredov, ukľudňuje krče hladkého svalstva ničí črevné parazity.
Pri zbere si dávame pozor na tri nebezpečné zámeny. Listy medvedice sa silne podobajú na jedovaté rastliny. Prvou je snežienka jarná (Galanthus nivalis L.), druhou je jesienka obyčajná (Colchicum autumnale L.) a tretia ktorá sa podobá na medvedí cesnak je konvalinka voňavá (Convallaria majalis L.).
Cesnak medvedí sa používa ako liečivá rastlina, zelenina a pestuje sa aj pre okrasu. Podporuje chuť do jedla, trávenie a tvorbu krvi.

Použitie v kuchyni: zbiera sa vňať na začiatku kvitnutia rozhodoju počasie, ktoré je každým rokom iné. Cibule zbierame v auguste a septembri. Čerstvá vňať sa používa ako korenie do bielych polievok, na omáčky, mäsa a pod. Podobne ako cesnak medvedí možno v kuchyni využívať aj iné plané druhy, napr. Cesnak Viničné (Allium vineale).

 

Použitie v liečiteľstve: cesnak sa odporúča pre zníženie krvného tlaku, proti chrípkam, ateroskleróze a astmy

Ako ju môžeme použiť
Zelenina
Ako ideálny detoxikačný „špenát“, môžeme ho spolu spraviť so žihľavou. Do šalátov. Do nátierok
Korenina
Na drobno pokrájame čerstvé listy cesnaku medvedieho a dávame ho na chlieb, do polievok, šalátov a mäsitých jedál.

Spracujeme  ako tinktúru
Nakrájané listy na drobno alebo cibuľky naplníme až po hrdlo fľašu, zalejeme 40% ražným liehom a postavíme na 14 dní na slnečné miesto alebo do blízkosti tepelného zdroja. Užívame denne 10 až 15 kvapiek s troškou vody.

 

Pripravíme víno
Za plnú hrsť nadrobno pokrájaných listov medvedice, krátko povaríme v 1/4 litri bieleho vína, osladíme podľa chuti medom a denne pomaly, po dúškoch pijeme.

 

Zdravotné účinky
Detoxikuje pečeň. Znižuje krvný tlak. Reguluje vysoký cholesterol. Celkovo prečisťuje krv. Pomáha pri bolestiach hlavy. Používame ho aj ako prevencia pred žalúdočnými vredmi. Chráni a prečisťuje obličky. Celkovo posilňuje imunitu.
Okrem iného sa používa sa aj pri ťažkostiach: žalúdočných, časté hnačky, pri ťažkom trávení.

 

Použitá literatúra

FOTO: wikipedia

Domáci sprievodca: Pagaštan konský

20.04.2025

Pagaštan konský (Aesculus hippocastanum) patrí k najúčinnejším prírodným prostriedkom na posilnenie ciev a žíl​. Výťažky z pagaštanu spevňujú žilové steny, zmierňujú opuchy nôh a pocit ťažkých končatín a osvedčili sa pri kŕčových žilách, hemoroidoch či zápaloch žíl​. V tomto návode sa dozviete, ako pagaštan kombinovať s ďalšími liečivými bylinami [...]

Aký je rozdiel medzi rascou a feniklom

10.04.2025

Pokračovanie článku: Bylinkové duo pre trávenie a imunitu Aký je rozdiel medzi rascou a feniklom Vyzerajú podobne, ale nie sú rovnaké: Rasca má ostrejšiu, takmer mentolovo korenistú chuť. Fenikel chutí jemnejšie, sladkasto, pripomína trochu aníz alebo sladké drievko. Použitie v kuchyni: Rasca: klasika do kapusty, zemiakov, chleba. Pomáha proti nadúvaniu. [...]

Bylinkové duo pre trávenie a imunitu

07.04.2025

V tradičnej európskej bylinnej medicíne nájdeme mnohé poklady, ktoré sa používajú celé generácie. Dve z nich – nechtík lekársky (Calendula officinalis) a rasca lúčna (Carum carvi) – majú síce rozdielne účinky, ale spoločne vytvárajú harmonickú a liečivú kombináciu pre tráviaci trakt, imunitný systém i ženské zdravie. Zatiaľ čo nechtík je známy svojimi [...]

varim-verim-press-26

Vyhlásenia k politike v našom divadle už nečítame, tvrdí herec Horján. Názory prinášajú v predstaveniach

20.04.2025 21:01

Momentálne má pocit, ako keby sa spoločnosť posunula skoro 100 rokov dozadu.

turek

Český europoslanec Turek sa po diaľnici rútil 250-kou a fotil si tachometer a aj seba

20.04.2025 20:24

Zábermi sa pochválil na sociálnej sieti.

kyjev

Televízia blízka Trumpovi označila „omylom“ Kyjev za súčasť Ruska

20.04.2025 19:26

Ukrajina žiada ospravedlnenie a vyšetrovanie.

lacofilo

"Samoliečenia či obnovenie mechanizmu sebaregulácie môže človek začať v deväťdesiatich, päťdesiatich alebo desiatich rokoch, nie je v tom rozdiel. Dôležitejšie je, že sa človek dokáže, ak chce, skutočne sám zo svojich problémov vyhrabať. Je to len otázka času - koľko času tomu chce on sám aktívne dať, "(Anonymus)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 36
Celková čítanosť: 165769x
Priemerná čítanosť článkov: 4605x

Autor blogu