Ako sa na cícerové klíčky pozerá tradičná čínska medicína?
Cicer arietinum / Cícer, naklíčený
Teplota: chladná
Chuť: sladká, horkastá
Funkčný okruh: žalúdok, slezina, pečeň, črevá
Zloženie
Bohaté na vitamín D, bohaté na kyselinu listovú. Klíčky majú oveľa viac vitamínu A a C ako samostatné semená.
Účinky podľa Tradičnej čínskej medicíny
Tonizuje krv pečene, pomáha pri nedostatok krvi, je vhodná pri anémii, pri nedostatku železa, nedostatku kyseliny listovej. Dopĺňa nedostatok vitamínu D a pomáha pri zníženej tvorbe buniek. Tonizuje Qi sleziny a Qi žalúdka, upravuje metabolickú slabosť, obezitu, nadváhu. Vyrovnáva hypoglykémiu a hyperglykémiu. Rozpúšťa a transformujte vlhkosť pri ateroskleróze, zvýšenom cholesterole, pri obezite a nadváhe. Regulujte, rozhýbava pohyby čriev a pomáha pri vyprázdňovaní napríklad pri pomalosti čreva, zápche, slabej peristaltike čreva. Je výborná ako profylaxia rakoviny hrubého čreva. Pomáha pri búrlivých snoch, upokojuje ducha.
Vedľajšie účinky podľa tradičnej čínskej medicíny
Kvôli antinutričným faktorom (blokujúcim trávenie a látkovú premenu) by sa mali cícerové klíčky pred konzumáciou upraviť naparením alebo zahrievať a mali by sa tiež ochutiť ohrievajúcimi bylinkami.
Zapamätajte si:
Všetky druhy klíčok zo semien sú chladnej povahy a preto treba dávať pozor u ľudí, ktorí trpia chladom, studenými rukami a nohami. Neupravené nie je vhodné pre deti, tehotné ani kojacie mamičky.
Aby sme zmiernili ich chladivú povahu tak vám doporučujem klíčky vždy naparovať. Stačí tak 15 – 20 minút. Urobíte to najlepšie pre svoj žalúdok a slezinu. Klíčky budú ľahšie stráviteľné a neprídete o žiadny benefit z nich.
Naklíčené semená namočte na 12 hodín, potom nechajte klíčiť 3 dni. Opláchnite 3-4 krát denne.
Celá debata | RSS tejto debaty