Sezóna rebarbory

Sezóna rebarbory je obdobie, ktoré každoročne s napätím očakávajú nielen pestovatelia, ale aj milovníci kvalitnej a chutnej domácej kuchyne. Je to čas, keď sa príroda zobúdza po dlhej a chladnej zime a záhrady sa začínajú pomaly prebúdzať do života. Prvé jarné slnečné lúče postupne prebúdzajú spiacich obyvateľov záhonov, medzi ktorými je aj rebarbora, rastlina s charakteristickými, mohutnými listami a výraznými, ružovými až červenými stonkami. Práve tieto stonky sú najcennejšou časťou rastliny a práve na ne sa v tomto období upriamuje pozornosť záhradkárov.

Sezóna rebarbory je obdobím, ktoré trvá len niekoľko týždňov, no o to intenzívnejšie ju treba využiť. V jarných mesiacoch, najčastejšie od konca apríla až do začiatku júna, sú stonky rebarbory najmladšie, najšťavnatejšie a zároveň najchutnejšie. Počas tejto doby je rebarbora bohatá na vitamíny, minerály a ďalšie zdraviu prospešné látky, ktoré ľudské telo po zime veľmi potrebuje. Práve preto je zber rebarbory v týchto mesiacoch mimoriadne obľúbený a vyhľadávaný.

Nie je však všetko len o samotnom zbere. Sezóna rebarbory znamená aj množstvo tvorivej práce v kuchyni. Mnohé tradičné recepty, ktoré sa v rodinách dedili z generácie na generáciu, sa v tomto období dostávajú do popredia. Kompóty, džemy, koláče, sirupy a dokonca aj originálne hlavné jedlá – to všetko je možné pripraviť z tejto nenápadnej rastliny, ktorá dokáže každé jedlo obohatiť o sviežu kyslastú chuť. Každý kuchár a kuchárka v tomto čase vie, že chuť čerstvej rebarbory je nenahraditeľná a práve preto sa snaží každý plod starostlivo spracovať do posledného kúska.

Samotná rebarbora má pritom nielen kulinársku, ale aj významnú zdravotnú hodnotu. Je bohatá na vitamín C, vitamíny skupiny B, draslík, vápnik a ďalšie dôležité minerály. Okrem toho obsahuje veľké množstvo vlákniny, ktorá prospieva tráveniu a podporuje zdravie čriev. V jarnom období, keď je telo oslabené po zime, môže rebarbora prispieť k posilneniu imunity a doplneniu potrebných látok. Práve preto ju odborníci na výživu odporúčajú zaradiť do jedálnička práve počas jej sezóny.

Sezóna rebarbory je teda nielen obdobím chutí, vôní a kulinárskej kreativity, ale aj symbolom obnovy prírody, zdravia a tradícií. V každej domácnosti, kde sa rebarbora pestuje alebo aspoň pravidelne konzumuje, je toto obdobie významným a príjemným spestrením roka, ktoré so sebou prináša mnoho radosti, inšpirácie a nezabudnuteľných zážitkov.

Pozrime si pár zaujímavých liečivých receptov:

  1. Jednoduchý rebarborový digestívny likér: Do uzatvárateľnej nádoby dajte 50 g sušeného rebarborového koreňa, 20 g pomarančovej kôry, 10 g zázvoru a zalejte 1 litrom prírodnej pálenky (40% alkohol). Nechajte lúhovať 2 týždne, potom zfiltrujte. Užívajte 1 čajovú lyžičku (5 ml) 30 minút pred hlavným jedlom na podporu trávenia. Táto tinktúra/likér kombinuje horkosť rebarbory s aromatickými silicami pomaranča a zázvoru – zlepšuje chuť do jedla a bráni nafukovaniu. Zároveň ak by ste užili väčšie množstvo (napr. 3 lyžičky), poslúži aj ako preháňadlo (vďaka rebarbore a zázvor tak zmierni kŕče).
  2. Čaj pri zápche („čisté črevá“): Zmes: rebarborový koreň 1 diel, krušinová kôra (Frangula) 1 diel, feniklové semeno 1 diel, mäta pieporná list 1 diel. Polievkovú lyžicu zmesi (cca 5 g) zaliať 250 ml studenej vody, priviesť k varu a na miernom ohni variť 1–2 minúty. Nechať 10 minút lúhovať a scediť. Vypiť večer pred spaním. Ráno by malo dôjsť k vyprázdneniu. Pozor: nejde o čaj na denné použitie, skôr jednorazovo podľa potreby. Kombinácia rebarbory a krušiny zabezpečí preháňadlo (dvojitý účinok), fenikel a mäta znížia koliku a plynatosť.
  3. Protihnačkový čaj: Zmes: rebarborový koreň pražený (tzv. opražením sa zníži laxatívny efekt a zvýši adstringencia) 1 diel, nátržnik (Potentilla tormentilla) koreň 1 diel, čučoriedka sušený plod 1 diel, ostružina list 1 diel, nechtík kvet 0,5 dielu. Dve čajové lyžičky zmesi (cca 4 g) zaliať 300 ml vriacej vody, zakryté lúhovať 15 minút, scediť. Piť po dúškoch počas dňa, maximálne 3 šálky denne, kým hnačka neustúpi (zvyčajne 1–2 dni). Táto kombinácia využíva rebarboru v malej dávke a vo forme so zníženým preháňavým účinkom, spolu s ďalšími osvedčenými prostriedkami proti hnačke (triesloviny z nátržnika, čučoriedky a listu ostružiny; nechtík ako protizápalový komponent na črevnú sliznicu).
  4. Švédske kvapky (starý recept): Pôvodná receptúra obsahuje okrem rebarbory (10 g) aj senové listy (5 g), myrhu (10 g), šafran (0,2 g), angeliku koreň (10 g), zederach (Mahonia aquifolium) koreň (10 g), manna (30 g), gáfrový olej (5 g) a hrozienka (50 g) macerované v liehu (1,5 l 40% alkoholu). Táto zmes sa nechala vylúhovať 1 mesiac. Výsledné švédske kvapky sa užívali v dávke 1 lyžica ráno a večer. Slúžili ako univerzálny liek: na trávenie, očistu, proti parazitom, na podporu vitality. Rebarbora v nich hrá rolu mierneho preháňadla a tonika, synergicky so sennou zlepšuje črevnú peristaltiku.
  5. Rebarborový sirup pre deti (historický): V starých lekárňach sa pripravoval sirup z rebarbory tak, že sa 5 g prášku z rebarborového koreňa macerovalo 2 dni v 100 ml vína, potom sa pridalo 100 ml jednoduchého sirupu (cukrový sirup) a trochu škoricového oleja. Deti dostávali 1 čajovú lyžičku tohto sirupu pri hnačke alebo na podporu trávenia. V sirupe je nízka koncentrácia drogy, takže primárne pôsobí adstringentne a upokojujúco (víno extrahuje triesloviny). Dnes by sme možno analogicky dali deťom pár kvapiek rebarborovej tinktúry v čaji s medom.

Tabuľky: účinky, indikácie, kombinácie, synergie/kontraindikácie

(Pozn.: Niektoré tabuľky už boli uvedené v textovej časti inde pre prehľadnosť – napr. tabuľka účinkov a indikácií, tabuľka kombinácií. Tu uvádzame súhrnnú tabuľku synergií a kontraindikácií pre západnú naturopatiu. Podrobné informácie nájdete TU)

Tabuľka – Synergické kombinácie vs. kontraindikácie (západná prax):

Synergické kombinácie (výhody) Kontraindikované kombinácie / situácie (riziká)
Rebarbora + karminatíva (zázvor, mäta) – zníženie kŕčov a podpora rovnováhy pri preháňadle. Rebarbora + iné stimulačné laxatíva (senna, aloe) – riziko silnej hnačky, elektrolytovej nerovnováhy.
Rebarbora + objemové laxatíva (ľan, psyllium) – komplexnejší laxatívny účinok s menším dráždením (objem zmäkčí stolicu, rebarbora popoženie). Rebarbora + lieky proti hnačke (loperamid) – vzájomne sa rušia účinky, hrozí zastavenie činnosti čriev.
Rebarbora + probiotiká – rebarbora vyčistí patogény, probiotiká osídlia črevo; vhodné po preháňadle. Rebarbora + diuretiká alebo kortikosteroidy – zvýšené vylučovanie draslíka, riziko hypokaliémie (treba sledovať hladiny).
Rebarbora + bylinné hepatiká (púpava, ostropestrec) – synergická detoxikácia pečene a čriev. Rebarbora + srdcové glykozidy (digoxín) – nízka hladina draslíka z preháňadla môže zosilniť toxicitu digoxínu (opatrnosť).
Rebarbora + lokálne adstringenty (dubová kôra) – pri hnačke kombinácia systémového a lokálneho účinku na lepšie zastavenie. Rebarbora + tehotenstvo / dojčenie – kontraindikované kvôli riziku stimulácie maternice a prechodu antrachinónov do mlieka.

 

(Synergia = vzájomné posilnenie žiadúceho účinku; kontraindikácie = kombinácie/situácie, ktorým sa treba vyhnúť.)

Rebarbora

Kulinársky receptár 1 

Recepty

Recepty

Blog

Podrobné informácie nájdete TU: západna naturopatia, TČM, Ajurvéda

FOTO

Pivonka vo fytoterapii

18.06.2025

Pivonka v západnej naturopatii Pivonka lekárska (Paeonia officinalis) – trváca bylina s nápadnými ružovo-červenými kvetmi, tradične využívaná v ľudovom liečiteľstve. Pivonka lekárska (Paeonia officinalis L.) patrí do čeľade pivoňkovité (Paeoniaceae). Ide o starobylú liečivú rastlinu, ktorej použitie siaha najmenej 2000 rokov do minulosti – už v antickom Grécku bola [...]

Lipa malolistá

02.06.2025

Tradičné a historické poznatky lipy malolistej Lipa malolistá má v európskej ľudovej medicíne povesť všelieku na “nervy” a prechladnutia. Od stredoveku sa lipový čaj používal na ukľudnenie mysle, zmiernenie úzkosti a podporu spánku, najmä u detí a starších ľudí (napr. “večerný lipový čaj” na dobrý spánok). Zároveň bol osvedčeným prostriedkom pri [...]

Agát biely(Robinia pseudoacacia)

07.05.2025

Agát biely(Robinia pseudoacacia) komplexný pohľad na liečivé využitie Robinia pseudoacacia L., bežne nazývaný agát biely, je opadavý strom z čeľade bôbovitých (Fabaceae) pôvodom zo Severnej Ameriky. Do Európy bol introdukovaný približne v 16.–17. storočí (známy francúzsky botanik Jean Robin ho vysadil v Paríži už v roku 1601) a odvtedy sa udomácnil v mnohých [...]

taliansko, záplavy, povodeň

Na severozápade Talianska došlo k prívalovým povodniam, vyžiadali si život

01.07.2025 09:17

K najnovším pondelňajším lejakom na severozápade Talianska došlo v rovnakom čase, ako väčšinu tejto krajiny aj Európy sužuje vlna horúčav.

kolaz kampus bernolakovo

V Bernolákove stavajú miliónový kampus, aký Slovensko ešte nevidelo. Takto vyzerá projekt, ktorý má dodať krajine chýbajúcich odborníkov

01.07.2025 09:00

Projekt bude nielen príkladom hodným nasledovania, ale že aj jeho rekonštrukcia bude ekologická s dôrazom na moderné vybavenie

chorvátsko Dubrovník

Billboardový boss vrahom? Slováka známeho z mafiánskych káuz podozrievajú z vraždy podnikateľa v Chorvátsku

01.07.2025 07:20

Z vraždy nezvestného Čecha v Chorvátsku je podozrivý jeho slovenský obchodný partner.

autobusy, Banská Štiavnica

Letný darček pre turistov aj domácich: Posilnené spoje v Štiavnici zjednodušia dopravu k najväčším atrakciám

01.07.2025 07:20

Aby ľuďom uľahčili presúvanie sa k tajchom či múzeám, počas víkendov a sviatkov posilnia autobusové spoje v Banskej Štiavnici a okolí.

lacofilo

"Samoliečenia či obnovenie mechanizmu sebaregulácie môže človek začať v deväťdesiatich, päťdesiatich alebo desiatich rokoch, nie je v tom rozdiel. Dôležitejšie je, že sa človek dokáže, ak chce, skutočne sám zo svojich problémov vyhrabať. Je to len otázka času - koľko času tomu chce on sám aktívne dať, "(Anonymus)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 176467x
Priemerná čítanosť článkov: 4202x

Autor blogu