Založ si blog

Lipa malolistá

tilia_cordataPomaly nám začne kvitnúť lipa. Pozrime sa na tento statný strom trochu bližšie.

Slovensky: Lipový kvet, lípa, lipina,
Anglicky: Lime flower, Bulharsky: Липа, цвят, Česky: Lipový květ, Dánsky: Lindeblomst, Fínsky: Hopealehmus, kukka, Francúzsky: Tilleul (fleur de), Grécky: Άνθος φιλλύρας, Holandsky: Lindebloesem, Litva: Liepu ziedi, Maďarsky: Hársfavirágzat, Nemecky: Lindenblüten, Nórsky: Lindeblomst, Polsky: Kwiat lipy, Portugalsky: Tília, flor, Rumunsky: Floare de tei, Slovinsky: Cvet lipe, Španielsky: Tilo, flor de, Švédsky: Lindblomma, Taliansky: Tiglio fiore

Chemické zložky podľa existujúcich odkazov (BHP 1976, Bradley 1992 ;. Barnes et al 2007, Duke 1985 Recenzia Nat Prod 2005)

Kyseliny – kyselina kávová, kyselina chlorogenová a kumarová kyseliny
Aminokyseliny – alanín, cysteín, cystín, izoleucín, leucín, fenylalanín a serín
Sacharidy – sliz polysacharidy (3 %).  Arabinóza, galaktóza, ramnóza s menším množstvom glukózy, manózy, a xylózy ; galakturónovej a konjugáty kyseliny ; (Kram a Franz 1985, Jakovlev, 1985)
Flavonoidy – kaempferol, kvercetín, myricetínu a ich glykozidy (najmä kaempferol – 3 – O – β – D – (6 “ – Ep – kumaroyl) – glukopyranozid – tiliroside) (Nowak 2003)
Éterický olej – (0,02 % až 0,1 %) alkány, fenolové alkoholy a estery, terpény a vrátane citral, citronellol, eugenol, limonén, neroli, pinén a terpineolu (monoterpén) a farnesol (seskviterpenové) (Fitsiou et al 2007 ;. Buchbauer et al, 1999 ; Rǎdulescu & Oprea 2008; Ahmadi a Mirza 1999. Toker et al, 1999)

Ostatné zložky – saponíny, triesloviny a tokoferol (fytosterolov)

Falšuje sa s inými druhmi. Hlavne Tilia tomentosa = Tilia argentea a občas Tilia americana L., Tilia tomentosa Moench. Podľa Európskeho liekopisu (Ph.Eur. 7.1.), môže obsagovať maximálne 2 % cudzorodých látok v 30 gramoch čajoviny.

Rastlinná látka by mala obsahovať najmenej 15 % vo vode rozpustných látok (BHP 1976), zatiaľ čo šiesty maďarský liekopis (1970) vyžaduje nie menej ako 18 % vodorozpustných látok.
Pomer tanínov a slizu sa zdá byť dôležitý pri určovaní chute čajov pripravených z lipových kvetov. Tieto čaje s vysokým až 2 % alebo viac obsahujúcich  trieslovín a nízkym obsahom slizu produkuje viac chutné čaje. Viac ako 2 desiatky ďalších zlúčenín boli identifikované v dreve, kvetoch a semenách. Vonné zložky kvetín sa rýchlo rozkladajú pri vyššej vlhkosti (HagerROM 2010 PDR For Herbal Medicines 2007 Recenzia Nat Prod 2005).

Rastlinný prípravok
Existuje niekoľko kombinácií

Slovenská republika bylinný čaj obsahujúci:
Plantaginis folium (25 %), Althaeae radix (20 %), Cynosbati fructus sine Semine (20 %), Liquiritiae radix (15 %), Serpylli herba (15 %), Tiliae Flos (5 %)
bylinný čaj obsahujúci:
Foeniculi dulcis fructus (15 %), Sambuci flos (25 %), Tiliae Flos (25 %), Plantaginis folium (20 %), Liquiritiae radix (15 %)

Nemecko bylinný čaj obsahujúci Tiliae Flos & Salicis

bylinný čaj obsahujúci Tiliae flos, Thymi Berba & Anisi fructus, Thymi herba, Foeniculi Amari fructus, Lichen islandicus

Historické údaje o liečebnom použití

Od stredoveku, boli kvety lipy používané ako potopudné na podporu potenia.  Zápar z kvetov vytvára príjemné chutnajúci čaj. Okrem toho sa kvety lipy tradične používajú ako upokojujúci prostriedok pri liečbe bolesti hlavy, poruchy trávenia a hnačkách. Ako čajovina na zmiernenie úzkosti súvisiaca so zažívacími ťažkosťami, búšenie srdca a zvracanie (Blumenthal et al, 1998 ;., 2000). Aj v ľudovom liečiteľstve sa pridávajú kvety do kúpeľa aby potlačili hystériu. Niektoré zdroje však uvádzajú, že ľudové liečiteľstvo používalo list a kvety aj pri liečbe epilepsie.  (Barnes et al. 2007, Duke et al.1985, recenzia Nat Prod 2005, BHP 1976)

Lipové listy a kvety sú uvedené v šiestom maďarskom liekopise (1967, anglická verzia 1970) s nasledujúcím dávkovaním :

Zvyčajná jednotlivá dávka : 0,5 – 1 gram.
Zvyčajná denná dávka : 2,5-5 gramy.
V maďarskej knihe Augustín et al. 1948 je uvedené, že sa listy a kvety používajú vo forme záparu pri indikácii na podporu potenia v prípade prechladnutia, chronického kašľ a kataru.

Tieto informácie možno nájsť aj v prvom vydaní československého liekopisu v roku 1947, rovnako ako v súčasnej verzii Českého liekopisu (2009, príl. 2010).
V Nemecku, lipový kvet je schválený v E-monografií komisie (Blumenthal et al. 1998), a čajová forma je oficiálna v nemeckých štandardných liekopisoch, ako aj v liekopise bývalej Nemeckej demokratickej republiky (Blumenthal et al., 1998). Používa sa ako súčasť prechladnutia a proti kašľu na prípravu prípravkov a tiež ako urologické a sedatívne čajoviny.

Tradičná čínska medicína vraví že kvet a list lipy otvára póry a tým ochladzuje organizmus.

V nemeckom detskom lekárstve sa používa čajovina na vyvolanie potenia počas chrípky, zložený z lipového kvetu, vŕbovej kôry, kvet tavoľníku, kvetov harmančeka a horkej pomarančovej kôry. To je tiež hlavnou zložkou “ Schweisstreibender Tee “ (čaju na potenie), zložený z lipového kvetu, mäty piepornej, kvet túžobníka a horkého pomaranča. Vo Švajčiarsku je známy porovnateľný čaj na potenie zložený z lipového kvetu, kvet bazy, lístky mäty a jaborandi listu (Blumenthal et al., 1998).

Lipový kvet má sedatívne, protikŕčové, potopudné, hypotenzitívne, zvláčňujúce, diuretické a mierne sťahujúce vlastnosti. Tradične sa používa na liečbu migrény, hystérie, aterosklerotickej hypertenzie, horúčkovitých prechladnutí, a špeciálne pri zvýšenom arteriálnom tlaku spojeného s arteriosklerózou a nervové napätie (Barnes et al. 2007) Bradley 1992, naznačuje jeho použitie pre použitie horných ciest dýchacích, katare, nachladení, dráždivého kašľa, hypertenzie a nepokoja.

Používanie
Lipový kvet je prirodzený zdroj potravín určených na aromatizáciu. Táto kategória ukazuje, že lipový kvet  môže byť pridaný do potravín v malých množstvách, s možnosťou obmedzenia na účinné látky (ako doteraz nešpecifikované) v konečnom produkte. (Barnes et al. 2007).

Informácie o tradičnom použití / aktuálne označenie a uvedených látok / prípravkov

Rozdrvené rastlinné látky pre rastlinný prípravok čaju (v Nemecku od roku 1976, v Maďarsku od roku 1948, v Československu od roku 1947) Z literatúry (BHP 1976, Augustín et al 1948, Bradley, 1992,.. Blumenthal et al 1998,. Barnes et al 2007, 2007 PDR)
Alkoholový extrakt (DER 1 : 1), extrakcia rozpúšťadlom etanol 25 %
Tinktúra (podiel rastlinnej látky do extrakčného rozpúšťadla  1 : 5), extrakcia rozpúšťadlom etanol 45 %
Tradičný rastlinný liek používaný na úľavu od príznakov prechladnutia.
Tradičný rastlinný liek používaný na úľavu od príznakov nervového napätia.

Dávkovanie

Dospievajúci, dospelí a starší pacienti
Rozdrvené rastlinné látky
Jedna dávka 1,5 g, denná dávka 3 – 6 g (Český liekopis 2009, supp 2010)
1,5 g v 150 ml prevarenej vody 2 – 4 krát denne (. Blumenthal et al 1998)
Tekutý extrakt (1 : 1 v 25 % alkoholu) 2-4 ml denne (BHP 1976)
Tinktúra (1 : 5 do 45 % alkoholu) 1 – 2 ml denne (BHP 1976)

Dávkovanie
Dospievajúci, dospelí a starší pacienti
Rozdrvené rastlinné látky
Bylinné čaje : 1,5 g pomletej rastlinnej látky v 150 ml vriacej vody, bylinné zápary 2 – 4 krát denne Denná dávka 3-6 gramov
Tekutý extrakt: 2 ml 1 – 2 krát za deň dennú dávku 2-4 ml
Tinktúra: Jednotlivá dávka 1 ml 1 – 2 krát denne Denná dávka 1-2 ml

Doba používania
Liečba by sa mala začať už pri prvých príznakoch prechladnutia. Ak príznaky pretrvávajú dlhšie ako 1 týždeň pri užívaní čajoviny, alebo ak symptómy pretrvávajú, je potrebné poradiť sa s lekárom alebo kvalifikovaným fytoterapeutom.

Štúdie genotoxicity
Medzi šiestimi bylinnými čajmi používaných po celom svete (Matricaria Chamomilla, Tilia cordata, Mentha piperita, Mentha Pulegium, Uncaria tomentosa a Valeriana officinalis) boli testované na anti – genotoxicitu. Všetky tieto čaje sa tradične používajú na rôzne liečebné účely. Žiaden z týchto záparov neukázal významnú genotoxicitu ale pravý opak, boli schopné správať ako desmutagens,

Štúdia karcinogenity
Žiadne štúdie karcinogenity lipového kvetu sa nenašli vo vedeckej literatúre.

Reprodukčná a vývojová toxicita
Žiadne štúdie reprodukčnej a vývojovej toxicity vykonávané na lipových kvetoch neboli nájdene vo vedeckej literatúre.

Bezpečnosť lipového kvetu v priebehu tehotenstva a dojčenia nebola stanovená. V súlade so všeobecnou lekárskou praxou, bylinné lieky (bylinné čaje alebo hotové výrobky) sa nemajú podávať počas tehotenstva a dojčenia bez porady s lekárom alebo skúseným fytoterapeutom.

 
Celkové závery

Pozitívne účinky lipového kvetu na zmiernenie symptómov nachladnutia, rovnako ako jej aktivity prežiť príznaky mierne napätie boli uznané empiricky. Použitie je vierohodné   podľa farmakologických údajov.
Záverom možno povedať, tiliae flos a jej prípravky možno považovať za tradičné rastlinné lieky v nasledujúcich indikáciách :

Tradičný rastlinný liek používaný na úľavu od príznakov prechladnutia
Tradičný rastlinný liek používaný na úľavu od príznakov nervového napätia
Vzhľadom k absencii dostupných údajov, Tilia flos je určená len pre mládež a dospelých.
Pri absencii dostupných a v súlade so všeobecnou lekárskou praxou dát, sa neodporúča používať rastlinné lieky obsahujúce lipové kvety počas tehotenstva a dojčenia.
Niektoré prípady alergickej reakcie boli hlásené aj keď frekvencia nie je známa.
Navyše neboli zaznamenané žiadne iné nežiaduce účinky, ktoré poukazujú na dostatok údajov o bezpečnosti pre navrhované tradičné používanie rastliny.

 

Súvisiaci článok: Med – stromy a kríky

Upozorňujem že návody majú iba informatívny charakter, autor neručí za žiadne škody spôsobené užívaním, alebo nesprávnym použitím.

Samovoľne používať bylin nie je správne, keď dôkladne nepoznáme príčinu choroby a vlastnosti a účinky bylín. A zapamätajme si “Liečivé byliny su liečivky” a preto nie su vhodné na denno – denne používanie. Pri zdravotných problémoch, chronických chorobách je najlepšie sa v takýchto prípadoch obrátiť sa na odborníka v oblasti fytoterapie, dietetiky či tradičnej čínskej medicíny.

Prednášky, príprava bylinných zmesy, dietetika a podobné témy podľa zaujmu si môžete objednať tu. Sú určené pre širokú verejnosť za veľmi výhodnu cenu… (dohodou). Ale mám pre vás aj takúto alternatívu Zorganizujte si prednášku či školenie vo vlastnom meste a prostredí. Viac o bylinách, ako ich správne použivať a o ich účinkoch sa môžete dozvedieť pri  študovaní fytoterapie, ktorú otvárame od septembra 2016.

Autor je lektor a publicista
Použitá literatúra

Foto: Franz Eugen Köhler, Köhler’s Medizinal-Pflanzen

Zbierame liečivé rastliny september

31.08.2021

cibuľa cesnak kuchynský česnek kuchyňský Allium sativum L. cesnak medvedí česnek medvědí Allium ursinum L. koreň alchemilka žltozelená kontryhel obecný Alchemilla vulgaris L. archangelika lekárska andělika lékařská Archangelica officinalis Hoffm. bedrovník väčší bedrník větší Pimpinella major (L.) Huds. betonika lekárska bukvice [...]

Zbierame liečivé rastliny v auguste

30.07.2021

cibuľa cesnak kuchynský česnek kuchyňský Allium sativum L. cesnak medvedí česnek medvědí Allium ursinum L. cibuľa kuchynská cibule kuchyňská Allium cepa L koreň bedrovník väčší bedrník větší Pimpinella major (L.) Huds. divozel sápovitý divizna sápovitá Verbascum phlomoides L divozel veľkokvetý divizna velkokvětá Verbascum desniflorum Bertol. ihlica [...]

Zbierame liečivé rastliny júl

01.07.2021

cibuľa cesnak kuchynský česnek kuchyňský Allium sativum cibuľa kuchynská cibule kuchyňská Allium cepa koreň divozel sápovitý divizna sápovitá Verbascum phlomoides divozel veľkokvetý divizna velkokvětá Verbascum desniflorum kvet bôlhoj lekársky úročník bolhoj Anthyllis vulneraria brusnica obyčajná brusinka (brusnice brusinka) Vaccinium [...]

banglades

Televízia i väznica v plameňoch, v Bangladéši to vrie. Študentské protesty majú 105 obetí, vláda povolala armádu

19.07.2024 21:07, aktualizované: 22:11

Len v Dháke počas piatku prišlo o život viac ako 50 študentov. Dnešok sa tak stal najkrvavejším dňom protestov. Doteraz ním bol štvrtok s viac ako 20 mŕtvymi.

vukovar

Tisíce brancov ročne. Chorváti spisujú proti návratu povinnej vojenčiny petíciu

19.07.2024 20:09

Chorvátsko oficiálne zrušilo brannú povinnosť v roku 2008, rok pred vstupom do Severoatlantickej aliancie.

Ľupták

Muž, ktorý napadol poslanca Ľuptáka, čelí obvineniu. Vyšetrovateľ žiada väzbu

19.07.2024 18:54, aktualizované: 19:22

Poslanec utrpel zranenia, ktoré si vyžiadali lekárske ošetrenie.

France Cannes 2024 The Apprentice Red Carpet

Židov pobúrila reklama na športovú obuv, hnevá sa aj izraelská vláda. Prečo im prekáža slávna modelka?

19.07.2024 18:40

Firma Adidas si vybrala na svoju propagáciu Bellu Hadidovú, ktorá patrí medzi najlepšie zarábajúce modelky na celom svete. Prečo svojim kritikom kole oči?

lacofilo

"Samoliečenia či obnovenie mechanizmu sebaregulácie môže človek začať v deväťdesiatich, päťdesiatich alebo desiatich rokoch, nie je v tom rozdiel. Dôležitejšie je, že sa človek dokáže, ak chce, skutočne sám zo svojich problémov vyhrabať. Je to len otázka času - koľko času tomu chce on sám aktívne dať, "(Anonymus)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 27
Celková čítanosť: 149529x
Priemerná čítanosť článkov: 5538x

Autor blogu