Založ si blog

Lipa malolistá

tilia_cordataPomaly nám začne kvitnúť lipa. Pozrime sa na tento statný strom trochu bližšie.

Slovensky: Lipový kvet, lípa, lipina,
Anglicky: Lime flower, Bulharsky: Липа, цвят, Česky: Lipový květ, Dánsky: Lindeblomst, Fínsky: Hopealehmus, kukka, Francúzsky: Tilleul (fleur de), Grécky: Άνθος φιλλύρας, Holandsky: Lindebloesem, Litva: Liepu ziedi, Maďarsky: Hársfavirágzat, Nemecky: Lindenblüten, Nórsky: Lindeblomst, Polsky: Kwiat lipy, Portugalsky: Tília, flor, Rumunsky: Floare de tei, Slovinsky: Cvet lipe, Španielsky: Tilo, flor de, Švédsky: Lindblomma, Taliansky: Tiglio fiore

Chemické zložky podľa existujúcich odkazov (BHP 1976, Bradley 1992 ;. Barnes et al 2007, Duke 1985 Recenzia Nat Prod 2005)

Kyseliny – kyselina kávová, kyselina chlorogenová a kumarová kyseliny
Aminokyseliny – alanín, cysteín, cystín, izoleucín, leucín, fenylalanín a serín
Sacharidy – sliz polysacharidy (3 %).  Arabinóza, galaktóza, ramnóza s menším množstvom glukózy, manózy, a xylózy ; galakturónovej a konjugáty kyseliny ; (Kram a Franz 1985, Jakovlev, 1985)
Flavonoidy – kaempferol, kvercetín, myricetínu a ich glykozidy (najmä kaempferol – 3 – O – β – D – (6 “ – Ep – kumaroyl) – glukopyranozid – tiliroside) (Nowak 2003)
Éterický olej – (0,02 % až 0,1 %) alkány, fenolové alkoholy a estery, terpény a vrátane citral, citronellol, eugenol, limonén, neroli, pinén a terpineolu (monoterpén) a farnesol (seskviterpenové) (Fitsiou et al 2007 ;. Buchbauer et al, 1999 ; Rǎdulescu & Oprea 2008; Ahmadi a Mirza 1999. Toker et al, 1999)

Ostatné zložky – saponíny, triesloviny a tokoferol (fytosterolov)

Falšuje sa s inými druhmi. Hlavne Tilia tomentosa = Tilia argentea a občas Tilia americana L., Tilia tomentosa Moench. Podľa Európskeho liekopisu (Ph.Eur. 7.1.), môže obsagovať maximálne 2 % cudzorodých látok v 30 gramoch čajoviny.

Rastlinná látka by mala obsahovať najmenej 15 % vo vode rozpustných látok (BHP 1976), zatiaľ čo šiesty maďarský liekopis (1970) vyžaduje nie menej ako 18 % vodorozpustných látok.
Pomer tanínov a slizu sa zdá byť dôležitý pri určovaní chute čajov pripravených z lipových kvetov. Tieto čaje s vysokým až 2 % alebo viac obsahujúcich  trieslovín a nízkym obsahom slizu produkuje viac chutné čaje. Viac ako 2 desiatky ďalších zlúčenín boli identifikované v dreve, kvetoch a semenách. Vonné zložky kvetín sa rýchlo rozkladajú pri vyššej vlhkosti (HagerROM 2010 PDR For Herbal Medicines 2007 Recenzia Nat Prod 2005).

Rastlinný prípravok
Existuje niekoľko kombinácií

Slovenská republika bylinný čaj obsahujúci:
Plantaginis folium (25 %), Althaeae radix (20 %), Cynosbati fructus sine Semine (20 %), Liquiritiae radix (15 %), Serpylli herba (15 %), Tiliae Flos (5 %)
bylinný čaj obsahujúci:
Foeniculi dulcis fructus (15 %), Sambuci flos (25 %), Tiliae Flos (25 %), Plantaginis folium (20 %), Liquiritiae radix (15 %)

Nemecko bylinný čaj obsahujúci Tiliae Flos & Salicis

bylinný čaj obsahujúci Tiliae flos, Thymi Berba & Anisi fructus, Thymi herba, Foeniculi Amari fructus, Lichen islandicus

Historické údaje o liečebnom použití

Od stredoveku, boli kvety lipy používané ako potopudné na podporu potenia.  Zápar z kvetov vytvára príjemné chutnajúci čaj. Okrem toho sa kvety lipy tradične používajú ako upokojujúci prostriedok pri liečbe bolesti hlavy, poruchy trávenia a hnačkách. Ako čajovina na zmiernenie úzkosti súvisiaca so zažívacími ťažkosťami, búšenie srdca a zvracanie (Blumenthal et al, 1998 ;., 2000). Aj v ľudovom liečiteľstve sa pridávajú kvety do kúpeľa aby potlačili hystériu. Niektoré zdroje však uvádzajú, že ľudové liečiteľstvo používalo list a kvety aj pri liečbe epilepsie.  (Barnes et al. 2007, Duke et al.1985, recenzia Nat Prod 2005, BHP 1976)

Lipové listy a kvety sú uvedené v šiestom maďarskom liekopise (1967, anglická verzia 1970) s nasledujúcím dávkovaním :

Zvyčajná jednotlivá dávka : 0,5 – 1 gram.
Zvyčajná denná dávka : 2,5-5 gramy.
V maďarskej knihe Augustín et al. 1948 je uvedené, že sa listy a kvety používajú vo forme záparu pri indikácii na podporu potenia v prípade prechladnutia, chronického kašľ a kataru.

Tieto informácie možno nájsť aj v prvom vydaní československého liekopisu v roku 1947, rovnako ako v súčasnej verzii Českého liekopisu (2009, príl. 2010).
V Nemecku, lipový kvet je schválený v E-monografií komisie (Blumenthal et al. 1998), a čajová forma je oficiálna v nemeckých štandardných liekopisoch, ako aj v liekopise bývalej Nemeckej demokratickej republiky (Blumenthal et al., 1998). Používa sa ako súčasť prechladnutia a proti kašľu na prípravu prípravkov a tiež ako urologické a sedatívne čajoviny.

Tradičná čínska medicína vraví že kvet a list lipy otvára póry a tým ochladzuje organizmus.

V nemeckom detskom lekárstve sa používa čajovina na vyvolanie potenia počas chrípky, zložený z lipového kvetu, vŕbovej kôry, kvet tavoľníku, kvetov harmančeka a horkej pomarančovej kôry. To je tiež hlavnou zložkou “ Schweisstreibender Tee “ (čaju na potenie), zložený z lipového kvetu, mäty piepornej, kvet túžobníka a horkého pomaranča. Vo Švajčiarsku je známy porovnateľný čaj na potenie zložený z lipového kvetu, kvet bazy, lístky mäty a jaborandi listu (Blumenthal et al., 1998).

Lipový kvet má sedatívne, protikŕčové, potopudné, hypotenzitívne, zvláčňujúce, diuretické a mierne sťahujúce vlastnosti. Tradične sa používa na liečbu migrény, hystérie, aterosklerotickej hypertenzie, horúčkovitých prechladnutí, a špeciálne pri zvýšenom arteriálnom tlaku spojeného s arteriosklerózou a nervové napätie (Barnes et al. 2007) Bradley 1992, naznačuje jeho použitie pre použitie horných ciest dýchacích, katare, nachladení, dráždivého kašľa, hypertenzie a nepokoja.

Používanie
Lipový kvet je prirodzený zdroj potravín určených na aromatizáciu. Táto kategória ukazuje, že lipový kvet  môže byť pridaný do potravín v malých množstvách, s možnosťou obmedzenia na účinné látky (ako doteraz nešpecifikované) v konečnom produkte. (Barnes et al. 2007).

Informácie o tradičnom použití / aktuálne označenie a uvedených látok / prípravkov

Rozdrvené rastlinné látky pre rastlinný prípravok čaju (v Nemecku od roku 1976, v Maďarsku od roku 1948, v Československu od roku 1947) Z literatúry (BHP 1976, Augustín et al 1948, Bradley, 1992,.. Blumenthal et al 1998,. Barnes et al 2007, 2007 PDR)
Alkoholový extrakt (DER 1 : 1), extrakcia rozpúšťadlom etanol 25 %
Tinktúra (podiel rastlinnej látky do extrakčného rozpúšťadla  1 : 5), extrakcia rozpúšťadlom etanol 45 %
Tradičný rastlinný liek používaný na úľavu od príznakov prechladnutia.
Tradičný rastlinný liek používaný na úľavu od príznakov nervového napätia.

Dávkovanie

Dospievajúci, dospelí a starší pacienti
Rozdrvené rastlinné látky
Jedna dávka 1,5 g, denná dávka 3 – 6 g (Český liekopis 2009, supp 2010)
1,5 g v 150 ml prevarenej vody 2 – 4 krát denne (. Blumenthal et al 1998)
Tekutý extrakt (1 : 1 v 25 % alkoholu) 2-4 ml denne (BHP 1976)
Tinktúra (1 : 5 do 45 % alkoholu) 1 – 2 ml denne (BHP 1976)

Dávkovanie
Dospievajúci, dospelí a starší pacienti
Rozdrvené rastlinné látky
Bylinné čaje : 1,5 g pomletej rastlinnej látky v 150 ml vriacej vody, bylinné zápary 2 – 4 krát denne Denná dávka 3-6 gramov
Tekutý extrakt: 2 ml 1 – 2 krát za deň dennú dávku 2-4 ml
Tinktúra: Jednotlivá dávka 1 ml 1 – 2 krát denne Denná dávka 1-2 ml

Doba používania
Liečba by sa mala začať už pri prvých príznakoch prechladnutia. Ak príznaky pretrvávajú dlhšie ako 1 týždeň pri užívaní čajoviny, alebo ak symptómy pretrvávajú, je potrebné poradiť sa s lekárom alebo kvalifikovaným fytoterapeutom.

Štúdie genotoxicity
Medzi šiestimi bylinnými čajmi používaných po celom svete (Matricaria Chamomilla, Tilia cordata, Mentha piperita, Mentha Pulegium, Uncaria tomentosa a Valeriana officinalis) boli testované na anti – genotoxicitu. Všetky tieto čaje sa tradične používajú na rôzne liečebné účely. Žiaden z týchto záparov neukázal významnú genotoxicitu ale pravý opak, boli schopné správať ako desmutagens,

Štúdia karcinogenity
Žiadne štúdie karcinogenity lipového kvetu sa nenašli vo vedeckej literatúre.

Reprodukčná a vývojová toxicita
Žiadne štúdie reprodukčnej a vývojovej toxicity vykonávané na lipových kvetoch neboli nájdene vo vedeckej literatúre.

Bezpečnosť lipového kvetu v priebehu tehotenstva a dojčenia nebola stanovená. V súlade so všeobecnou lekárskou praxou, bylinné lieky (bylinné čaje alebo hotové výrobky) sa nemajú podávať počas tehotenstva a dojčenia bez porady s lekárom alebo skúseným fytoterapeutom.

 
Celkové závery

Pozitívne účinky lipového kvetu na zmiernenie symptómov nachladnutia, rovnako ako jej aktivity prežiť príznaky mierne napätie boli uznané empiricky. Použitie je vierohodné   podľa farmakologických údajov.
Záverom možno povedať, tiliae flos a jej prípravky možno považovať za tradičné rastlinné lieky v nasledujúcich indikáciách :

Tradičný rastlinný liek používaný na úľavu od príznakov prechladnutia
Tradičný rastlinný liek používaný na úľavu od príznakov nervového napätia
Vzhľadom k absencii dostupných údajov, Tilia flos je určená len pre mládež a dospelých.
Pri absencii dostupných a v súlade so všeobecnou lekárskou praxou dát, sa neodporúča používať rastlinné lieky obsahujúce lipové kvety počas tehotenstva a dojčenia.
Niektoré prípady alergickej reakcie boli hlásené aj keď frekvencia nie je známa.
Navyše neboli zaznamenané žiadne iné nežiaduce účinky, ktoré poukazujú na dostatok údajov o bezpečnosti pre navrhované tradičné používanie rastliny.

 

Súvisiaci článok: Med – stromy a kríky

Upozorňujem že návody majú iba informatívny charakter, autor neručí za žiadne škody spôsobené užívaním, alebo nesprávnym použitím.

Samovoľne používať bylin nie je správne, keď dôkladne nepoznáme príčinu choroby a vlastnosti a účinky bylín. A zapamätajme si “Liečivé byliny su liečivky” a preto nie su vhodné na denno – denne používanie. Pri zdravotných problémoch, chronických chorobách je najlepšie sa v takýchto prípadoch obrátiť sa na odborníka v oblasti fytoterapie, dietetiky či tradičnej čínskej medicíny.

Prednášky, príprava bylinných zmesy, dietetika a podobné témy podľa zaujmu si môžete objednať tu. Sú určené pre širokú verejnosť za veľmi výhodnu cenu… (dohodou). Ale mám pre vás aj takúto alternatívu Zorganizujte si prednášku či školenie vo vlastnom meste a prostredí. Viac o bylinách, ako ich správne použivať a o ich účinkoch sa môžete dozvedieť pri  študovaní fytoterapie, ktorú otvárame od septembra 2016.

Autor je lektor a publicista
Použitá literatúra

Foto: Franz Eugen Köhler, Köhler’s Medizinal-Pflanzen

Ako sa na kašeľ pozerá TCM

20.12.2019

V tradičnej čínskej medicíne (TCM), kašeľ naznačuje abnormálnu aktivitu energie (QI) vo vnútri pľúc. Pľúca nie sú zodpovedné iba za dýchanie, ale tiež ovládajú životnú energiu celého tela. Vývoj kašľa môže mať vonkajší alebo vnútorný pôvod. Vonkajší kašeľ je spôsobený útokom externého patogénneho zla na pľúcny systém. Najčastejšie sú útoky [...]

Zdravé letné osvieženie

10.06.2019

Prírodné liečivá vyrobené na baze medu a octu spolu s ovocím alebo s bylinkami, sú výbornou alternatívou na letné bez alkoholové osvieženie. Oxymel je prírodný sirup vyrobený z medu a octu. V ľudovej medicíne sa používa snáď už 2500 rokov ako lieková forma. Jednou z jej výhod je, že Oxymel môže byť použitý aj na výrobu nealkoholických bylinných extraktov ako pre [...]

Rebarbora

22.05.2019

Rheum palmatum L, čínsky Da Huang, liečivo – Radix et Rhizoma Rhei. Koreň rebarbory, známy tiež ako Da Huang, je jednou z najbežnejších liečivých čínskych bylín. Má veľmi rozsiahle klinické aplikácie, zahŕňajúce internú medicínu, chirurgiu, gynekológiu, pediatriu, ortopédiu a mnoho ďalších. Rebarbora je rastlina. Koreň a podzemok (oddenok) sa používajú na [...]

pellegrini

Dobrá voľba, KDH aj Spolu odmietli Pellegriniho petičný výbor o referende

19.01.2021 12:29

Predseda SNS Andrej Danko avizoval, že jeho strana sa k iniciatíve pridá.

Matúš Vallo

Vallo: Dôverujem vedcom, považujem očkovanie za účinné a bezpečné

19.01.2021 11:55

Hlavné mesto pripravilo aj informačnú kampaň na podporu očkovania.

testovanie / covid / koronavírus /

PCR testy odhalili 1909 infikovaných, počet obetí sa zvýšil o 111

19.01.2021 10:10, aktualizované: 10:40

Počet hospitalizovaných stúpol o 52 - v nemocniciach je 3444 ľudí, čo je nové maximum.

čaputová prezidentka

Prezidentka podpísala zmeny obsahujúce aj pokuty pri prednostnom očkovaní

19.01.2021 10:05, aktualizované: 11:45

Sankcia 10 000 eur sa týka dodržiavania poradia očkovania proti Covidu-19. Očkovanie sa bude môcť realizovať aj mimo ambulancií.

lacofilo

"Samoliečenia či obnovenie mechanizmu sebaregulácie môže človek začať v deväťdesiatich, päťdesiatich alebo desiatich rokoch, nie je v tom rozdiel. Dôležitejšie je, že sa človek dokáže, ak chce, skutočne sám zo svojich problémov vyhrabať. Je to len otázka času - koľko času tomu chce on sám aktívne dať, "(Anonymus)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 81508x
Priemerná čítanosť článkov: 4075x

Autor blogu