Podbeľ lekársky z pohľadu TČM a Európy

Podbeľ liečivý / Kuan Dong Hua Tussilago farfara

Podbeľ liečivý (Tussilago farfara) je liečivá rastlina z čeľade astrovitých, je vytrvalá s dlhým plazivým podzemkom. Listy začínajú rásť až po odkvitnutí. Vyskytuje sa v celej Európe a v Ázii. U nás rastie prevažne na vlhkých miestach, na poliach, pri vode, na lúkach, na brehoch potokov a v priekopách.

 

Využitie
Podbeľ lekársky má dezinfekčné a protizápalové účinky. Používa sa pri zápaloch horných ciest dýchacích k lepšiemu odkašliavaniu a na potlačenie zápalov. Užíva sa v náleve, samotný alebo v čajových zmesiach. Čerstvé lístky z odvaru sa prikladajú na spáleniny, opuchnuté a boľavé kĺby a na zle hojace sa vredy. Má mierny močopudný a antiastmaický účinok. Ľudové liečiteľstvo odporúča obklady z jeho výluhu na zápaly žíl a ťažko sa hojace rany.

Moderné farmakologické účinky podbeľa

1. Odvar a etanolový extrakt ma antitusický účinok
2. Extrakt s  kyselinou octovou a etanolom má expektoračný účinok
3. Éterový extrakt v malom množstve má mierny bronchodilatačný účinok
4. Alkoholový a éterový extrakt má respiračné stimulačný účinok
5. Éterový extrakt a odvar môže zvyšovať krvný tlak
6. Éterový extrakt má protikŕčové účinky;

Podbeľ sa neodporúča dlhodobo užívať vzhľadom na obsah pyrolizidinových alkaloidov. Samostatne podávaný tiež nie je vhodný pre deti a tehotné a dojčiace ženy.

Hlavné chemické zloženie v kvetoch zahŕňajú steroly, ako je faradiol, rutín, hyperin, triterpenoidních saponíny, triesloviny, vosky, éterický olej a taraxanthin.

Príprava čaju

Jedna čajová lyžička kvetov a rezaných lístkov sa dá do štvrť litra vody. Necháme prejsť varom a štvrť hodiny lúhujeme. Potom scedíme. Pijeme pomaly, 1-2 hrnčeky denne. Čaj neužívať dlhodobo.

Príprava obkladov

Čerstvé lístky očistíme a roztlačíme na kašu. Kašu pokladáme na poškodené miesto (na popáleniny, zle sa hojace rany, opuchnuté kĺby.) A obviažeme obväzom.

Inhalácia

Do vriacej vody dáme jednu vrchovatú polievkovú lyžicu úborov a lístkov. Vdychujeme pod plachtou, opakujeme niekoľkokrát denne. Pozor ak ste alergik.

Pozrime sa v krátkosti ako sa na túto bylinku pozerá tradičná čínska medicína.

Kuan Dong Hua (Tussilago farfara)

Vlastnosti

Štipľavá, horkastá, mierne sladká, teplá vstupuje do  pľúc. Hlavný účinok: Zvlhčiť pľúca premeniť hlien a zastaviť kašeľ.

Jej použitie je skoro rovnaké ako na západe, avšak čínska medicína využíva iba kvetinu, zatiaľ čo v západnej tradícii sa používa kvet, stonka a list. Používa sa na zvlhčenie pľúc, pomáha ísť qi dole, transformuje hlien, a zastavuje kašeľ.
Je považovaná za vhodnú alternatívu pre každý typ kašľa alebo pískanie, či už je akútny alebo chronický.  Ďalším užitočným aspektom Kuan Dong Huaj je, že aj keď sa transformuje hlien, bylina nevysušuje. Tradičná čínska medicína neberie tento zlato žltý kvet v plnom kvete za liečivú časť.  Namiesto toho zbiera kvetné puky, ktoré je potrebné vykopať pred alebo po zimnom slnovrate.

TCM varuje a navádza na opatrnosť lebo Kuan Dong Hua obsahuje alkaloidy pyrrolizidinu, ktoré môžu poškodiť pečeň.  Alkaloidy pyrrolizidinu nie sú rozpustné vo vode, takže čaj je bezpečný spôsob,  ako ho používať. Ak ho používate ako tinktúru, mali by ste ho obmedziť na krátkodobé použitie. Všeobecne je jasne, že bylinové čaje neužívame dlhodobo, ale toľko koľko treba.

Najznamejšie oblasti pestovania Kuan Dong Hua (Tussilago farfara) sú Henan, Gansu a Shanxi provincie v Číne.

Samoliečiteľstvo je vždy nebezpečné pokiaľ nevieme, čo konkrétne od byliny chceme. Ak potrebujete pomôcť, tak sa vždy obráťte na odborníka z pohľadu fytoterapie, či tradičnej čínskej medicíny.  Viac o bylinách, ako ich správne použivať a o ich účinkoch sa môžete dozvedieť pri  študovaní fytoterapie.

Autor je lektor a publicista

Použitá literatúra

 

Foto: Andreas Trepte

Pivonka vo fytoterapii

18.06.2025

Pivonka v západnej naturopatii Pivonka lekárska (Paeonia officinalis) – trváca bylina s nápadnými ružovo-červenými kvetmi, tradične využívaná v ľudovom liečiteľstve. Pivonka lekárska (Paeonia officinalis L.) patrí do čeľade pivoňkovité (Paeoniaceae). Ide o starobylú liečivú rastlinu, ktorej použitie siaha najmenej 2000 rokov do minulosti – už v antickom Grécku bola [...]

Lipa malolistá

02.06.2025

Tradičné a historické poznatky lipy malolistej Lipa malolistá má v európskej ľudovej medicíne povesť všelieku na “nervy” a prechladnutia. Od stredoveku sa lipový čaj používal na ukľudnenie mysle, zmiernenie úzkosti a podporu spánku, najmä u detí a starších ľudí (napr. “večerný lipový čaj” na dobrý spánok). Zároveň bol osvedčeným prostriedkom pri [...]

Sezóna rebarbory

13.05.2025

Sezóna rebarbory je obdobie, ktoré každoročne s napätím očakávajú nielen pestovatelia, ale aj milovníci kvalitnej a chutnej domácej kuchyne. Je to čas, keď sa príroda zobúdza po dlhej a chladnej zime a záhrady sa začínajú pomaly prebúdzať do života. Prvé jarné slnečné lúče postupne prebúdzajú spiacich obyvateľov záhonov, medzi ktorými je aj rebarbora, rastlina s [...]

Sýria Izrael  Damask Suwajdá drúzovia beduíni

Osobitný vyslanec pre Sýriu: Lídri Izraela a Sýrie sa dohodli na prímerí

19.07.2025 06:01

Izraelský premiér Netanjahu a dočasný sýrsky prezident Šara sa niekoľko dní po rozsiahlych izraelských útokoch v Sýrii dohodli na prímerí.

koláž, fotky, mReportér

Za bývalého Československa mu patrilo prvenstvo. Takto vyzerá jeden z najkrajších kamenných mostov na Slovensku

19.07.2025 05:00

Toto sú najlepšie videá týždňa, ktoré zachytili naši mReportéri.

Izrael Palestína gaza

Hamas tvrdí, že Izrael blokuje rokovania o prímerí a prepustení rukojemníkov

18.07.2025 23:33

Ozbrojené krídlo Hamasu vyhlásilo, že v rámci snáh o ukončenie vojny s Izraelom je ochotné prepustiť všetkých rukojemníkov.

výcvikové policajné zariadenie los angeles

V policajnom zariadení v Los Angeles došlo zrejme k výbuchu, hlásia tri obete

18.07.2025 22:08

K incidentu došlo v zariadení, kde sídlia špeciálne jednotky z oddelenia šerifa a pyrotechnici.

lacofilo

"Samoliečenia či obnovenie mechanizmu sebaregulácie môže človek začať v deväťdesiatich, päťdesiatich alebo desiatich rokoch, nie je v tom rozdiel. Dôležitejšie je, že sa človek dokáže, ak chce, skutočne sám zo svojich problémov vyhrabať. Je to len otázka času - koľko času tomu chce on sám aktívne dať, "(Anonymus)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 178023x
Priemerná čítanosť článkov: 4239x

Autor blogu