Hlien v organizme

411px-Cervical_mucus1Hlieny a zadržané tekutiny v organizme sú patologické produkty, poruchy lokálneho alebo celkového metabolizmu vody.  Koncept hlienu (čínsky pchin-jin – TAN) a retencia hlienu tekutín (čínsky pchin-jin TANYIN) v čínskej medicíne zahŕňa širokú škálu prejavov.

Hlien a hlienové tekutiny sú buď viditeľné alebo neviditeľné.  Viditeľné hlieny a zadržané tekutiny sú napríklad nosný sekrét, nadmerné slinenie, vaginálny výtok, hlienovitá stolica.

Hlien ktorý sa hromadí v organizme, odkazuje na patologické prejavy, ako sú závraty, nevoľnosť, vracanie, dýchavičnosť, búšenie srdca, alebo mánia, cysty.
Nadbytok hlienu zostáva v organizme a je ho ťažko dostať von. Avšak, ak organizmus správne funguje, dokáže sa nadbytku hlienu zbaviť sám. TCM má na to nielen účinnú bylinnú terapiu ale aj správne nastavenú dietetiku, ktoré hlieny spoločne dokáže vypudiť. Nejde to zo dňa na deň, liečba trvá tak dlho, ako závažné je zahlienenie organizmu.

Čo spôsobuje nadmernú tvorbu hlienu?

Nepravidelné stravovanie, nevhodne zvolená strava v ročných obdobiach, neprimerané emočné vypätie. Toto všetko zhoršuje metabolizmus vody v pľúcach, slezine, obličkách a trojitého žiariča.

Pľúcam dominuje rozptýlenie a distribucia telových tekutín a zostup QI energie.  Zadržiavanie vody v dôsledku zlyhania týchto funkcií produkuje hlieny a zadržiavanie tekutín v organizme.  Slezina riadi dopravu a premenu vody z prijímanej potravy, ktorej porucha spôsobuje hromadenie vody, tá sa potom mení na hlien.  Obličky sú zodpovedne za prirovnajme to“zplyňovaniu vody“.  Keď yang obličiek je nedostatočný, voda sa nemôže premieňať na QI (energiu).  Zadržiavané tekutiny a hlien spôsobujú v organizme stagnácie, napr.: stagnácie trávenia, krvného obehu, lymfatického systému, či funkcie jednotlivých orgánov. Pri dlhodobom napadnutí hlienmi a neliečení môžu prerásť do chronických ochorení alebo až degenerativných ochorení, kosti, šliach, svalov…

Diferenciácia nosných a krčných sekrétov

Za normálnych okolností, nosné a krčné sekréty sú telesnými tekutinami, zodpovednými za zvlhčovanie a vyživvanie slizníc a majú úlohu ich chrániť. Ak sa vytvorí nadmerné množstvo hlienu, ktoré môže mať rôznu farbu, vôňu či chuť, tieto môžu pochádzať z napadnutých vnutorných orgánov, kde vyvíjajú patologickú aktivitu. Najmä vtedy, ak sa vyskytujú dlhodobo alebo opakujú.

tabulka_syndrom_hlien

Ako vidíme, každý problém je treba riešiť špecificky, individuálne pretože na každý problém je iný liek.

V TČM sa liečba prispôsobuje individuálnym potrebám každého jednotlivca. Ak dvaja ľudia majú rovnaký prejav alebo rovnaké symptómy, nemusia vždy pochádzať z toho istého zdroja.

 

Samovoľne používať byliny ni je správne, keď dôkladne nepoznáme príčinu choroby a vlastnosti a účinky bylín.Najlepšie je v takýchto prípadoch obrátiť sa na odborníka v oblasti fytoterapie, dietetiky či tradičnej čínskej medicíny.

Viac o bylinách, ako ich správne použivať a o ich účinkoch sa môžete dozvedieť pri  študovaní fytoterapie.

 

Autor je lektor a publicista

Použitá literatúra

FOTO

Sezóna rebarbory

13.05.2025

Sezóna rebarbory je obdobie, ktoré každoročne s napätím očakávajú nielen pestovatelia, ale aj milovníci kvalitnej a chutnej domácej kuchyne. Je to čas, keď sa príroda zobúdza po dlhej a chladnej zime a záhrady sa začínajú pomaly prebúdzať do života. Prvé jarné slnečné lúče postupne prebúdzajú spiacich obyvateľov záhonov, medzi ktorými je aj rebarbora, rastlina s [...]

Agát biely(Robinia pseudoacacia)

07.05.2025

Agát biely(Robinia pseudoacacia) komplexný pohľad na liečivé využitie Robinia pseudoacacia L., bežne nazývaný agát biely, je opadavý strom z čeľade bôbovitých (Fabaceae) pôvodom zo Severnej Ameriky. Do Európy bol introdukovaný približne v 16.–17. storočí (známy francúzsky botanik Jean Robin ho vysadil v Paríži už v roku 1601) a odvtedy sa udomácnil v mnohých [...]

Ruža vráskavá klenot liečivých rastlín

28.04.2025

Známa – neznáma ruža vráskavá. Ozdoba parkov. Dnes si o nej povieme trochu viac. Ruža bola odjakživa v Európe vnímaná ako rastlina nielen krásy, ale aj liečivej sily. Už starí Gréci a Rimania pripisovali ružiam schopnosť čistiť krv, liečiť zápaly a posilňovať srdce. V stredovekých kláštoroch sa ruža pestovala ako „kráľovná záhrad“, a jej kvety, [...]

čierne more, sklady radar, SBU

VIDEO: Devastačný úder z neba aj mora. Ukrajinci potopili ruskú stanicu a sklady. V Čiernom mori nie je miesto pre ruský odpad, odkazuje SBU

19.05.2025 12:35

SBU zničila ruský radar a sklady na ťažobných plošinách v Čiernom mori.

polícia, policajné auto, policajti,

Polícia podľa inšpekcie nemohla za smrť Ukrajinca, nájdeného v januári pred OC v Bratislave

19.05.2025 12:26

Ombudsman preskúmal aj prípadné použitie donucovacích prostriedkov policajtmi.

evia, eubója, grécko, požiar

Druhý najväčší grécky ostrov zasiahla séria zemetrasení, poškodených je niekoľko domov

19.05.2025 12:12

Otrasy bolo cítiť až v Aténach, vzdialených zhruba 130 kilometrov.

SAV, Slovenská akadémia vied

SAV: Odmietnutie pandemickej dohody obmedzí prístup SR k postupom pri pandémiách

19.05.2025 11:54

SAV zároveň upozornila, že odmietnutie pandemickej dohody tiež naruší vedeckú a výskumnú spoluprácu.

lacofilo

"Samoliečenia či obnovenie mechanizmu sebaregulácie môže človek začať v deväťdesiatich, päťdesiatich alebo desiatich rokoch, nie je v tom rozdiel. Dôležitejšie je, že sa človek dokáže, ak chce, skutočne sám zo svojich problémov vyhrabať. Je to len otázka času - koľko času tomu chce on sám aktívne dať, "(Anonymus)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 40
Celková čítanosť: 170901x
Priemerná čítanosť článkov: 4273x

Autor blogu