Pagaštan konský (Aesculus hippocastanum) patrí k najúčinnejším prírodným prostriedkom na posilnenie ciev a žíl. Výťažky z pagaštanu spevňujú žilové steny, zmierňujú opuchy nôh a pocit ťažkých končatín a osvedčili sa pri kŕčových žilách, hemoroidoch či zápaloch žíl. V tomto návode sa dozviete, ako pagaštan kombinovať s ďalšími liečivými bylinami (listy a kvety) – breza, púpava, žihľava, fialka trojfarebná, arnika, alchemilka, lipa, hloh, baza, harmanček, túžobník a levanduľa – v rôznych druhoch domácich prípravkov. Zameriame sa na výrobu čajov, mastí, tinktúr, pastiliek, sprejov, inhalácií a kapsúl, pričom vždy uvedieme vhodné časti rastlín (kvet, vňať, list, koreň, semeno, kôra) a ich využitie v danom type prípravku. Na záver vysvetlíme tradičné rozdelenie zložiek (remedium cardinale, adjuvans, corrigens, constituens) a uvedieme 10 bylín tradičnej čínskej medicíny, ktoré sú k dostaniu, na synergické doplnenie účinkov našich domácich receptov.
Čaje (nálevy a odvary)
Čajové zmesi sú najjednoduchšou formou, ako bylinky využiť v domácom prostredí. Pri príprave čajov rozoznávame nálev (infúzia) – vhodný pre kvety a listy, ktoré stačí zaliať vriacou vodou a nechať 5–15 min lúhovať – a odvar (dekokt) – vhodný pre tvrdé časti ako kôra či semená, kde drogu povaríme niekoľko minút. Podľa toho volíme aj prípravu pagaštanu a spol.: kvety, vňať a listy zalievame horúcou vodou (nálev), semená a kôru pagaštanu krátko povaríme (odvar).
Masti a balzamy
Bylinkové masti sú určené na vonkajšie použitie – aplikujeme ich na pokožku, kde pôsobia protizápalovo, hojivo či prekrvujúco podľa použitej byliny. Pagaštanová masť je vynikajúca na kŕčové žily, metličkové žilky, opuchnuté a unavené nohy. Zabezpečí lokálny prienik aescínu a ďalších látok do žilovej steny, čím ju posilňuje a znižuje priepustnosť (ústup opuchov). Okrem pagaštanu môžeme do mastí pridať arniku, harmanček, levanduľu či túžobník pre synergický účinok.
Tinktúry (liehové výťažky)
Tinktúra je alkoholový výluh z bylín. Lieh dokáže vytiahnuť mnohé účinné látky a výsledkom je koncentrovaný extrakt. Tinktúry sa užívajú v kvapkách vnútorne, alebo aj zvonka (napr. do masážnych zmesí, sprejov či obkladov).
Výroba je jednoduchá: bylinu zalejeme vysokopercentným alkoholom a necháme lúhovať 2–4 týždne, potom scedíme. Bežne sa používa 40–60% lieh (vodka, liehovina). Pomer drogy a alkoholu býva okolo 1:5 (sušené byliny) alebo 1:2 (čerstvé, ktoré obsahujú vodu).
Pastilky a bylinné cukríky
Pastilky predstavujú tuhú formu, ktorú rozpúšťame v ústach – vhodné pri bolestiach hrdla, kašli alebo na dezinfekciu ústnej dutiny. Domáce bylinkové pastilky si môžeme vyrobiť vo forme cukríkov z cukru a medu, do ktorých zakomponujeme silný bylinný odvar či šťavu. Naše bylinky ako lipa, baza, harmanček, túžobník či levanduľa sa výborne hodia do takýchto pastiliek.
Spreje
Bylinný sprej môže mať rôzne využitia:
- ako ochladzujúci a oživujúci sprej na nohy pri kŕčových žilách a opuchoch,
- ako dezinfekčný sprej do hrdla pri bolesti mandlí,
- ako aromaterapeutický upokojujúci sprej na vankúš pred spaním,
- či dokonca ako prírodný parfum alebo repelent (levanduľa trochu odpudzuje hmyz).
V našom prípade, vzhľadom na pagaštan, sa ponúka najmä sprej na unavené nohy. Ten využije výhody pagaštanovej aj arnikovej tinktúry v kombinácii s esenciálnymi olejmi. Druhou možnosťou je hrdlový sprej z harmančeka a levandule – ten môže doplniť pastilky pri liečbe krku.
Inhalácie (naparovanie)
Inhalácia bylinných pár je osvedčená pri zápaloch horných dýchacích ciest – prečistí nosové dutiny, zvlhčí sliznice a uvoľní hlieny. Okrem toho teplá para pôsobí relaxačne na organizmus a redukuje stres. Pri inhaláciách nebudeme používať pagaštan (ten je vhodnejší do kúpeľa nôh či ako tinktúra), ale skôr harmanček, lipu, bazu, levanduľu – teda byliny vdychujeme pre ich silice a prchavé látky.
Kapsuly (tobolky)
Bylinné kapsuly sú spôsob, ako užívať práškové sušené byliny vnútorne, bez toho aby sme cítili ich chuť. Hodí sa to pri horkých či chuťovo nepríjemných drogách – napr. práškový pagaštanový semenec je veľmi horký, ale v kapsule ho prehltneme ľahko. Rovnako tak práškový koreň púpavy či žihľavový prášok vieme zakapsulovať.
Na výrobu doma potrebujeme prázdne želatínové alebo celulózové kapsuly (dostať kúpiť vo väčších lekárňach alebo online) a práškovú surovinu. Prášok získame pomletím usušenej byliny v mlynčeku (na kávu/koreničky). Kapsuly veľkosti 0 alebo 00 naplníme práškom – ručne (pomocou malého lievika a špáradla utláčame) alebo si pomôžeme jednoduchým plničom kapsúl.
Synergia pagaštanu konského s tradičnou čínskou medicínou – 10 vhodných TČM bylín
Tradičná čínska medicína (TČM) používa vlastné bylinné kombinácie, ktoré však často riešia podobné problémy ako naše domáce byliny. Spojením poznatkov môžeme dosiahnuť zaujímavú synergiu. Uvedieme 10 čínskych bylín, ktoré podporia účinky vyššie spomenutých rastlín.
Týchto 10 čínskych bylín môžeme vhodne zakomponovať do našich receptov (kombinácie receptov nájdete tu)– buď formou hotových tinktúr, práškov v kapsulách, alebo odvarov. Napríklad: do žilovej tinktúry pridáme Dan Shen a Huang Qi pre širší záber; do kapsúl k pagaštanu pridáme prášok z Gotu koly a sophory; do čaju pri prechladnutí vložíme k lipovým kvetom trochu škorice a zázvoru (čo sú vlastne TČM byliny Gui Zhi a Sheng Jiang). Synergia spočíva v tom, že západné byliny a čínske byliny sa môžu dopĺňať – čínske často posilnia celkovú konštitúciu (Qi, krv, Yang), kým naše riešia konkrétny príznak. Spojením dosiahneme komplexnejší účinok.
Záver: Dúfame, že tento praktický návod vám ukáže, ako všestranne využiť pagaštan konský v kombinácii s bežnými bylinkami. Či už si pripravíte liečivý čaj, domácu masť, tinktúru, sirupové pastilky alebo sprej, vždy dbajte na správne dávkovanie a kvalitu surovín. Kombináciou bylín môžete cieliť na viacero aspektov zdravotného problému – hlavná bylina lieči príčinu, podporné byliny uľahčia sprievodné ťažkosti, corrigens zlepší chuť/vôňu a constituens dodá formu liek. Nezabudnite ani na životný štýl: pri kŕčových žilách pomôže pohyb a vyloženie nôh, pri nachladnutí pokoj na lôžku a potenie, pri nespavosti hygiena spánku atď. Bylinky sú tu ako naši pomocníci na ceste k zdraviu.
Veľa zdaru pri domácom bylinkárení!
Pokračovanie článku: Receptár, Domáci sprievodca, Kompletné informácie z množstvom kombinácii a receptov.
Celá debata | RSS tejto debaty